A gyerekeknek és még a szülőknek is tudniuk kell, hogy amikor online mennek, hagynak egy digitális lábnyomot . Ez olyan, mint egy ösvény az interneten. Amikor való életben hagysz nyomot, például a lépteidet, azt mindig eltörölheted. De ez az interneten nem ugyanaz. Soha nem törölheted ezt a digitális lábnyomot. A tinédzsereknek nagyon tudatában kell lenniük ennek, mivel ők azok, akik sok időt töltenek a közösségi médiában. Ők egy digitális korszakban nőnek fel, ahol nagyon rövid idő alatt képeket készíthetnek és posztolhatnak az internetre.
Gyakran halljuk az idősebbek mondását, hogy milyen szerencsések, mert amikor gyerekek voltak, még nem találták fel az okostelefonokat. Ilyen dolgok ráébreszthetnek bennünket az elektronikai eszközök mai generációra gyakorolt negatív hatására. Nézzük meg, mit jelentünk digitális lábnyom alatt. Ez arra utal, hogy egy személy tevékenységei az interneten kitörölhetetlen nyomot hagynak az interneten vagy az eszközön, amelyeket az eszköz azonosítására vagy más dolgokra használhatunk fel.
Hogyan ismerheted meg a digitális lábnyomod?
Néhány dolgot hátrahagyunk, amikor egyszerű dolgokat csinálunk az interneten, mint például az alkalmi böngészés és posztolás. Szinte mindig észrevétlen marad számunkra, de minden nap hozzájárulunk a digitális lábnyomunkhoz, amikor alapvető dolgokat csinálunk, mint például az internetre való bejelentkezés. Mindezek a dolgok összeadódnak és egy virtuális portrét alkotnak a társadalmi életünkről.
A digitális lábnyom negatív hatással lehet a tinédzserek életének sok területére. Ez magában foglalja a munkalehetőségeket, a közönségkapcsolatokat és sok más területet.
Hogyan javítsuk a digitális lábnyomot?
Vannak egyszerű szabályok, amelyeket a tinédzsereknek követniük kell ahhoz, hogy megfelelő digitális lábnyomuk legyen. Összességében okos döntéseket kell hozni ahhoz, hogy pozitív digitális lábnyomuk legyen. Ez még a tinédzserek életét és karrierjét is segíti. Szülőként, amikor beszélgetsz a gyermekeiddel, add nekik ezeket a tippeket, amelyeket követhetnek:
Böngéssz okosan: A legjobb, ha nem látogatjuk azokat az oldalakat, amelyek gyanúsnak tűnnek, vagy amelyek miatt a gyerek idegesnek vagy bizonytalannak érzi magát a tartalmat illetően. Hasonlóképpen, kerülniük kell az olyan oldalak látogatását is, amelyek felnőtt tartalmat kínálnak. Tehát, ha a gyermeked egy barátjánál van, és látja, hogy valaki ilyen oldalakat látogat, azonnal értesítenie kell egy felnőttet róla.
Kapcsold be az adatvédelmi beállításokat: A közösségi média alkalmazások, mint a Facebook, nincsenek a legjobb adatvédelmi beállításokkal ellátva, és gyakran kritizálják emiatt. Minden közösségi média oldalnak, alkalmazásnak és platformnak vannak online adatvédelmi beállításai. Néhány alapvető és nélkülözhetetlen lépés, amit meg kell tenned az adatvédelem fenntartása érdekében: Ne barátkozz ismeretlen emberekkel, és tartsd privátban a fiókodat.
Legyél felelősségteljes és megbízható: Bármilyen körülmények között, ne fedj fel érzékeny és személyes információkat a közösségi média platformokon. És a legfontosabb dolog, gondold át, mielőtt valamit posztolnál a közösségi médiában. Legyen szó posztról, kommentről, válaszról vagy bármiről, tudd, hogy ez könnyen hozzáférhető és nyilvános.
Mik azok a dolgok, amelyekben egyáltalán nem tudunk segíteni?
A tinédzsereknek óvintézkedéseket kell tenniük, hogy minimalizálják online tevékenységeik láthatóságát, de néhány dolog nincs a kezünkben. Az internet egy nyilvános hely, és nem tudunk bizonyos dolgokat ellenőrizni. Emiatt óvatosan kell eljárni, és itt vannak azok a dolgok, amelyekben nem tudunk segíteni:
Bejegyzések és fényképfeltöltések
Amikor egy fényképet teszel közzé online, az a weboldal tulajdonává válik, amelyen közzéteszed a képet. Az olyan platformok, mint a Facebook, nem tesznek semmit a fényképeiddel, kivéve, hogy születésnapi kártyákat és emléksávokat készítenek belőle. De mindig online marad a szerverükön, és nem tehetsz ellene semmit. Sokan gondolhatják, hogy a fénykép eltűnik, amikor töröljük, de sajnos nem ilyen egyszerű. Amikor törölsz egy képet, más felhasználók és te magad sem fogod többé látni a platformon. De az továbbra is a szerverükön marad.
IP cím
Ez összefügg minden cselekvéssel, amelyeket az általunk használt készülékeken végzünk az internet eléréséhez. A rendőrség és más ügynökségek ezt használják a bűnözők által használt eszközök felkutatására. Hasonlóképpen, a hackerek ezt használhatják az adataid ellopására vagy egy vírus bejuttatására az eszközödre. Az egyetlen módja az IP-címed elrejtésének a VPN használata. Egyéb módszerek között szerepel a bonyolult szoftverek használata és különféle nehéz megközelítések.
A közösségi média nem teljesen rossz.
Amikor a tinédzserek megismerkednek mindezekkel a dolgokkal, megrémítheti őket. Ezért ugyanolyan fontos emlékeztetni a gyermekeidet arra, hogy a közösségi médiában számos lehetőség is van. Egy általánosan pozitív digitális lábnyom nagyban segíthet nekik a jövőben. A tinédzserek ezt arra is használhatják, hogy saját márkát építsenek és fejlesszenek.
Vannak módok, amelyekkel pozitív digitális lábnyomot építhetnek. Például csatlakozhatnak egy online oktatási fórumhoz, létrehozhatnak és karbantarthatnak egy blogoldalt az érdeklődési körükről, illetve használhatnak oldalakat, ahol közzétehetik az iskolán kívüli munkáikat, például zenei és művészeti projekteket.
Ezek voltak a fő dolgok a digitális lábnyomokkal kapcsolatban, amelyeket szülőként érdemes tudnia. Az egyik legjobb módszer, hogy gyereke biztonságban legyen online az, ha olyan szülői felügyeleti szoftvert használ, mint az Avosmart. Ez az alkalmazás nagyszerű eszköz , és sokat segíthet abban, hogy leblokkolja azokat az oldalakat és alkalmazásokat, amelyek nem megfelelőek a gyermekek számára.