Természetünknél fogva hajlamosak vagyunk összehasonlítani életünket más emberekkel. Hajlamosak vagyunk irigyelni azokat, akik sikeresebbek vagy híresebbek. Ennek eredményeként úgy gondoljuk, hogy mások szerencsések vagy jobb dolgokat kapnak, mint mi. Mindez a FOMO-hoz vezet, amely a kimaradástól való félelemet jelenti. Ez az, amikor szorongunk, miután kihagyunk társasági eseményeket, összejöveteleket vagy más olyan eseményeket, amelyeken társaink vélt módon részt vesznek.
Sajnos a kimaradástól való félelem átalakul egy kényszeres szükségletté, hogy kapcsolatban maradjunk mások életével az Interneten keresztül. Így ez gyermekeink függőségét eredményezi a közösségi média platformokon. Az utóbbi időben a FOMO minden idők csúcsán van a gyerekek között, köszönhetően annak a lehetőségnek, amelyet a közösségi média biztosít felhasználóinak mások életének ismeretében. Tehát vessünk egy pillantást arra, hogy a kimaradástól való félelem hogyan befolyásolja gyermekeink egészségét.
Mik a FOMO következményei?
Ha megkérdezed a tinédzsereket és gyerekeket, hogy éreznek-e szorongást a közösségi médiával kapcsolatban, sokan közülük azt mondanák, hogy nem. Azonban sokan nem veszik észre, hogy még ha stresszelnek is valami miatt, amit az interneten látnak, nagy az esélye annak, hogy ez a FOMO. Ezek az esélyek még tovább növekednek, ha a gyermeked sok időt tölt online.
Nem csak ez, hanem amikor olyan sok tinédzser és előtizenéves éli az életét a közösségi média nagy kitettsége révén, hajlamosabbak a FOMO-ra. A tanulmányok szerint a tinédzserek minimum 24%-a mindig online van. Figyelembe véve ezeket a statisztikákat, nem meglepő, hogy a FOMO drámaian növekszik.
A probléma ebben a helyzetben az, hogy amikor a tinédzserek mániákusan aggódnak amiatt, hogy társaik mit csinálnak, ez csak azt eredményezi, hogy még inkább kihagynak mindent, ami az életükben történik és történhetett volna. Ami borzalmas a kimaradástól való félelemben, hogy az embereket arra készteti, hogy többet foglalkozzanak a külső dolgokkal, mint a belsőkkel. Ennek következményeként a tinédzserek elveszítik identitásérzetüket és még önbecsülésük is csökken. A legrosszabb az egészben, hogy a fiatalok annyira elmerülnek abban, hogy mások mit csinálnak, hogy elfelejtik, nekik is van saját életük, tele megszámlálhatatlan lehetőséggel.
Statisztikák
Egy tanulmány szerint minél több időt töltenek a gyerekek olyan közösségi média platformokon, mint a Facebook , annál rosszabbul érzik magukat minden eltelt perccel. Ez gátolja az elégedettségérzetüket, mivel mindig tudni akarják, mit csinálnak mások.
Egy ausztráliai felmérés szerint a tinédzserek körülbelül 60%-a aggódik, amikor rájön, hogy barátaik jól érzik magukat távollétükben. 51%-uk szerint szorongásos érzéseket okoz számukra, ha nem tudják, mit csinálnak a barátaik. A kutatók szerint valós összefüggés van az Interneten eltöltött összes órák és a növekvő stressz- és depressziószintek között.
Egy másik tanulmány szerint a tinédzserek nyomás alatt érezhetik magukat, hogy alkoholt igyanak vagy drogokat használjanak, hogy lépést tudjanak tartani társaikkal vagy hírességekkel. A tinédzserek nincsenek megelégedve életükkel, ami hajlamosabbá teszi őket több mentális problémára. Ezek a dolgok el is vonhatják a figyelmüket tanulás vagy vezetés közben, ami nagyon veszélyes.
Például, néhány tinédzser, akiknél nagy a kimaradástól való félelem, hajlamosabbak ellenőrizni közösségi médiájukat vezetés közben vagy amikor tanulnak. Ők valószínűbb, hogy frissítést posztolnak vagy üzenetet küldenek valakinek vezetés vagy tanulás közben.
Hogyan kezeljük a FOMO-t?
Az egyik legjobb módja annak, hogy a tinédzserek megbirkózzanak vele, az az újrakeretezés gyakorlása. Ez egy mentális gyakorlat, amely segít nekik más szemszögből nézni a helyzeteket. Különösen akkor, amikor a FOMO-ról beszélünk, ez segít nekik megváltoztatni pesszimista gondolkodásukat. Íme néhány módszer, amely segít gyermekének megküzdeni a FOMO-val azáltal, hogy újragondolják gondolataikat.
Negatív gondolataik követése
A tinédzserek feljegyezhetik negatív gondolataikat. Ez lényegében segít nekik megbirkózni a FOMO-val. Emellett lehetővé teszi számukra, hogy megfigyeljék, milyen gyakran éreznek pesszimizmust az életükkel kapcsolatban.
A lényeg az, hogy nyomon kövessék negatív gondolataik gyakoriságát és jegyezzék fel, mit tesznek, amikor ezek a gondolatok felmerülnek. Ezután megvizsgálhatják, hogy van-e minta a gondolkodásban. Ha van, akkor gondolkozzanak el azon, hogy mit kell tenni a minta megtörése érdekében.
A gondolatok helyettesítése
Amikor nyomon követed a negatív gondolatokat, képes leszel felismerni azokat a negatív kifejezéseket is, amelyeket ismételsz. Így amikor észreveszed, hogy a gyermeked valami károsat mond önmagáról, át tudod irányítani a gondolatait és a negatív érzéseket pozitív gondolatokkal helyettesíteni.
Tarts szüneteket
A legjobb, ha tervezett szüneteket tartasz a technológiától és valami teljesen mást csinálsz. Például kapcsold ki a telefonodat és játssz két órán át valamilyen sportot. A lényeg az, hogy az elmédet valami másra figyelmeztesd, mint az internet.
Hogyan biztosíthatod, hogy gyermeked biztonságban legyen az interneten?
Számos intézkedést kell megtenni annak érdekében, hogy a gyerekeid biztonságban legyenek az interneten. De miután megtettél minden lépést, a legjobb, ha van egy szülői felügyeleti eszközöd, mint például a Avosmart, amely megvédi gyermekeidet az interneten .
Blokkolhatsz potenciálisan veszélyes oldalakat, és még akár blokkolhatsz konkrét YouTube csatornákat is ha nem felelnek meg a gyermekének. Az Avosmart időszerű betekintést nyújt Önnek abba, hogy mit csinálnak gyermekeik az interneten. Az Avosmart segítségével élő helyszíni frissítéseket is kaphat.