Hogyan figyeljük a gyermek közösségi médiáját

5 mód, ahogyan a gyerekek használhatják a közösségi médiát
Felnőttként úgy tekinthetünk a közösségi médiára, mint egy kellemes módjára annak, hogy kapcsolatban maradjunk barátainkkal és családtagjainkkal, akikkel lehet, hogy máskülönben elvesztettük volna a kapcsolatot. A tinédzserek és kamaszok számára azonban a közösségi média sokkal többé válhat: a profiloldalak és a napi frissítések olyan helyekké válhatnak, ahol vagy ünneplik vagy megszégyenítik őket, így a gyerekek ki lesznek szolgáltatva online barátaiknak és ellenségeiknek. Az egy-egy bejegyzésre kapott like-ok, kommentek és megosztások egyfajta pénzformává válnak, amelyet a fiatalok használnak értékük meghatározására. Ha minden tini barátja azon lenne, hogy emeljék egymást, megosszák sikereiket és lehetőségeket teremtsenek, akkor ez jó lenne. Sajnos, ez nem mindig van így. Lehet, hogy a te tinédzsered is erre a következtetésre jut. A felhasználók (beleértve a felnőtteket is) megszokták, hogy életük fénypontjait osszák meg a közösségi média platformokon, mint az Instagram, a Snapchat és a Facebook. Ha egy másik galaxisból származó idegenek az emberiséget a közösségi média , azt feltételeznék, hogy mindenki csodálatos és az élet ideális: az újszülöttek mindig mosolyognak és sosem ébresztik fel a szüleiket, a bulik és koncertek mindennaposak, valamint mindenki sportol és zöldségeket eszik. Gyermeke korától és érettségétől függően nehezen értheti meg, hogy amit a hírfolyamában lát, nem tükrözi a valós életet. Az emberek csak olyan fényképeket töltenek fel magukról, amelyek a legjobb formájukat mutatják, még ha ez azt is jelenti, hogy szerkesztik a képeket, hogy kisebbnek vagy izmosabbnak tűnjenek, simább arccal és fehérebb fogakkal. Könnyű, hogy tinédzserének kisebbségi érzése legyen, amikor ilyen fotókat árasztanak el (még olyan emberek is, akiket ismer). Talán azt gondolja, hogy kevésbé vonzó vagy ügyes, vagy hogy nincs olyan ruhája, játéka vagy kütyüje, mint mindenki másnak. A tinédzserek rendkívül sokat vannak kitéve ennek az "ideális világnak", mivel nagyjából kilenc órát töltenek naponta online.

Cyberbullying

A tinédzserek önbizalmát máris károsítja, hogy folyamatosan összehasonlítják magukat mások fényképeivel, akiket szebbnek vagy ragyogóbbnak tartanak, de ennél rosszabb is lehet. A kiberzaklatás gyakori jelenség, és különböző formákban jelenik meg: közösségi média • Valakinek a bejegyzését, fényképét vagy státuszát figyelmen kívül hagyva és visszautasítva, hogy tetszést nyilvánítson vagy megjegyzést fűzzen hozzá. • Gúnyos megjegyzéseket tesz valakinek a kinézetére, érdeklődési körére, életmódjára, fajára, vallására vagy egyéb jellemzőire. • Közvetlen szöveges üzenetek, amelyek durvák. • Hamis információk vagy pletykák terjesztése valakiről. • Valaki magánjellegű vagy megalázó képeinek vagy videóinak megosztása. • Információk közzététele vagy kérése valakiről, álprofil létrehozásával vagy másnak kiadva magát. • Más személyek bántalmazásával való fenyegetés. • Az öngyilkosságra való bátorítás. Kábítószer slang kifejezések és hangulatjelek, amelyeket a szülőknek ismerniük kellBizonyos játékok, versenyek és közösségi média trendek károsíthatják tinédzsered önbecsülését. A „Csinos vagyok vagy csúnya?” egy jó példa. Néhány évvel ezelőtt a YouTube-videók sok médiafigyelmet kaptak, és a tinédzserek még mindig feltöltik őket. A cyberbullying különösen káros lehet egy gyermek vagy tinédzser számára, mivel ami az interneten van, az állandó. A zaklatás régóta összefüggésbe hozható az alacsony önbecsüléssel, ami viselkedési zavarokhoz, egészségügyi problémákhoz, gyenge tanulmányi teljesítményhez és még bűnözéshez is vezethet. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia, a Gyermekfejlesztési Intézet és az Egyesült Államok Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztériuma néhány javaslatot adnak gyermeked önbecsülésének növelésére:
  1. Magas önbecsülés kialakítása tinédzsereknél
  2. Bátorítsd szenvedélyeiket és segíts nekik készségeik fejlesztésében: Bármi is legyen az, bármiben jó lenni növeli az önbecsülést.
  3. Engedd meg a tinédzserednek, hogy kövesse szenvedélyeit a sportban, művészetben, zenében, famegmunkálásban, járművekben, harcművészetekben, táncban vagy bármi másban, amit szeret (még ha ez havi rendszerességgel változik is). Kevésbé valószínű, hogy befolyásolni fogja valaki, aki azt mondja: "Nem vagy jó semmiben", mivel rájönnek, hogy ez hazugság.
Dicsérd meg a gyereked jó munkáját: Légy őszinte, de ne félj tájékoztatni a tinédzseredet, amikor látod, hogy jól dolgozik. Figyeld meg az erős döntéshozó képességeiket, és bátorítsd őket, hogy bízzanak a saját ítélőképességükben, ahelyett, hogy mindig egy baráttól kérnének tanácsot. Amikor elérik a céljukat, örülj velük együtt. Kritizálj építő jelleggel: Sosem tudhatod, mennyi internetes kritikának van kitéve a gyereked, ezért légy óvatos, hogyan kritizálsz. Kerüld a megalázást vagy a megszégyenítést, és légy konstruktív. Válaszd ki a csatákat: ha harmadik napja ugyanazt az inget viseli, lehet, hogy nem számít. Pozitív önbeszéd és önbizalom mint példakép: Beszélj magadhoz ugyanúgy, ahogyan azt szeretnéd, hogy a gyerekeid beszéljenek magukhoz. Ne engedd, hogy bárki is lásson téged a saját tested gúnyolásában, hogy több kilométer futással 'bünteted' magad egy szelet torta miatt, másokkal való összehasonlítás során, vagy azért, mert nem teljesítettél valamilyen célt vagy feladatot. Amikor megfelelő, állj ki magadért, és menj azokért a dolgokért, amiket az életedben szeretnél. Beszéld meg, amit az interneten látnak: Emlékeztesd őket, hogy a közösségi média senki sem posztolja az életük hétköznapi részeit. Bátorítsd a gyerekeket, hogy jöjjenek hozzád, ha valamit látnak az interneten, ami felzaklatja vagy megijeszti őket. Mutasd be nekik a jó közösségi média példaképeket, mint például olyan személyeket, akiket ismersz, és hírességeket, akik önkéntesként dolgoznak és az egyenlőséget, önbizalmat és együttérzést képviselik. Állíts fel internetes irányelveket: Korlátozhatod a tinédzsered internet-hozzáférését és letilthatod bizonyos oldalakat és alkalmazásokat megbízható szülői felügyeleti eszközökkel a mobilkészülékén. Ezzel egy lépéssel segíthetsz a gyermekednek több időt tölteni a 'valós világban'. A szülők, többet mint bárki más, képesek növelni a gyermekük önbecsülését. Ez nem különösebben nehéz megvalósítani. Valójában a legtöbb szülő észre sem veszi, hogy a szavaik és tetteik jelentős hatással vannak a gyermekük vagy tinédzserük önértékelésére. Remélhetőleg, ez elegendő lesz ahhoz, hogy ellensúlyozza a közösségi média negatív hatásait a gyermeked önértékelésére.