Azok számára, akik nem tudják, a WHO kijelentette, hogy a videojátékok kényszeres játszása egy mentális egészségügyi probléma . Ha ez a helyzet a gyermekével, akkor a legjobb, ha alternatívákkal ismerteti meg őket, mint például társasjátékok, fizikai sportok, vagy akár barátokkal való együttlét.
Az egyik leggyakoribb probléma, amely ma a fiatalságunkat sújtja, a videojáték-függőség. Jelentősen megnőtt a szülők száma, akik szakmai segítséget kérnek gyermekeik számára, mert sok időt töltenek videojátékokkal. A probléma súlyossága miatt a WHO mentális állapotként ismerte el azt. Azokra a személyekre vonatkozik, akik túlzott mértékben játszanak videojátékokkal, olyannnyira, hogy az jelentősen rontja az életüket személyes, társadalmi, oktatási, munkavállalói és sok más szempontból legalább tizenkét hónapig. Tehát, az alábbiakban találhatóak a válaszok minden gondjára és kérdésére.
Mikor kell aggódnia ezen probléma miatt?
Sok gyerek és még felnőttek is játszanak videojátékokat szórakozás céljából. Figyelembe véve ezeket a dolgokat, mikor kellene egy szülőnek aggódnia? Ha gyermekénél az alább említett jelek bármelyike jelentkezik, itt az ideje foglalkozni a problémával. Íme a tünetek.
- Gyermeke folyamatosan a játékokkal van elfoglalva, és szinte úgy tűnik, mintha az élete körülöttük forogna. A gyermek mindig vagy játszik, vagy a játékról beszél. Összességében úgy tűnik, hogy a játékok az egyetlen inspirációs forrása életében.
- A gyermek szociális érintkezése jelentősen csökkent. Olyannyira lecsökkent, hogy már nem is érzi szükségét annak, hogy kimozduljon a házból és találkozzon barátaival.
- Gyermeke jegyei rohamosan romlanak. Az iskolai feladatokat is megtagadja, és úgy tűnik, hogy az iskolai dolgok egyáltalán nem érdeklik.
- Ha megakadályozza őket a videojátékokkal való játékban, vagy törli azokat, mentális összeomlást, dühkitörést, vagy kimagasló ingerlékenységet tapasztalhat.
- A gyereked mindig hazudik arról, hogy mennyi időt tölt a játékokkal. Bizonyos esetekben pénzt is lophatnak videojátékokra.
Miért kellene aggódnod emiatt a problémáért?
Ha ezeket a problémákat látod a gyermeked életében, ideje aggódnod.
Kevesebb alvás
A legtöbbször a gyerekek sok videojátékkal játszanak, főleg éjszaka, mert senki nincs ébren, hogy zavarja őket. Ennek eredménye, hogy alvásmegvonásban szenvednek, ami különösen káros, mert agyuk ebben a korban fejlődik. Ha másnap iskolába kell menniük, az is befolyásolja a figyelmüket és a tanulásukat. Az alváshiány fejfájást okoz nekik, és egész nap fáradtak maradnak.
Kevesebb fizikai mozgás
Azok a gyerekek, akik sokat játszanak videojátékokkal, gyakran nem sokat mozognak. Mindezek szekunder fizikai problémákhoz is hozzájárulnak, mint például az elhízás. Továbbá, a testmozgás elengedhetetlen az agy fejlődéséhez.
Egyéb egészségügyi problémák
A szokásosnál többet használva az egeret és a játékvezérlőt, a kéztőcsatorna szindróma is kialakulhat. Sok más probléma közé tartoznak a száraz szemek, a fejfájás és a hátfájás. Súlyosabb esetekben a játékosok a higiéniájukat is elhanyagolják.
Társadalmi elszigetelődés
Amikor a gyerekek sokat játszanak videojátékokkal, a családtagjaikkal való interakciójuk is jelentősen csökken. A legtöbbször egyedül vannak, ami megfosztja őket attól, hogy annyi szociális készséget fejlesszenek, amennyit csak a barátaikkal való együttléttel tanulhatnának meg. Bár sok online játékos szociális, ezek a gyerekek készségei nagyon korlátozottan fejlődhetnek ezeken a platformokon, mert itt nincs valós életbeli interakció.
Nem érdeklődnek az olvasás vagy más oktatási tevékenységek iránt
Amikor a gyerek sokat játszik videojátékokkal, nem tűnik úgy, hogy érdeklődne más hobbi iránt, amelyek egy gyerek értelmét fejlesztik. A könyvolvasás és a kreatív tevékenységek olyan készségek, amelyekre a jövőben szükségük lesz.
Az emberek elkerülése
Sok gyermek nagy stresszt él át az életében. Számukra a játékvilág inkább a valóságtól való menekülés. Segít elkerülniük, hogy szembenézzenek a problémákkal és megoldást találjanak rájuk. Ez egy nagyon fontos készség, amit a gyermekeknek fiatalon kell fejleszteniük.
Szülőként mit tehetünk ezekkel a dolgokkal kapcsolatban?
Kommunikálj a gyermekeddel
Beszélgetni ezekről a problémákról a legjobb dolog lehet. Magyarázd el a gyermekeidnek, miért aggódsz miattuk, és hogyan segíthetsz nekik ebben.
Tarts következetes határokat
A videójátékokra fordított időt napi egy órára kell korlátozni, számos híres intézmény ajánlása alapján. A legjobb dolog itt az, ha szilárdan kitartasz az időkorlátnál, és kiegyensúlyozott következményeket biztosítasz a játékidő túllépéséért.
Hogyan biztosítható, hogy gyermeked biztonságban legyen az interneten?
Az Avosmart egy kiváló szülői felügyeleti eszköz ami segít biztosítani gyermekei online biztonságát. Az Avosmart segítségével letilthatja azokat a weboldalakat és alkalmazásokat, amelyek ártalmasak lehetnek gyermekeire. Továbbá letilthat YouTube csatornákat amelyek ártalmasnak bizonyulhatnak gyermekeire. Ez betekintést nyújt az online tevékenységeikbe. Az Avosmart segítségével helyzetükről is információt kaphat.