Mennyi időt tölt gyermeke TV-t vagy filmeket nézve, videojátékokat játszva
videojátékok , vagy okostelefont vagy számítógépet használva? Bár némi képernyőidő informáló lehet, különösen a COVID-19 járvány idején, könnyű túlzásba esni.
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia azt javasolja a szülőknek, hogy korlátozzák gyermekeik képernyőhasználatát napi egy-két órára két év alatti gyermekek esetében.
Gyermekek egészsége és a képernyőidő. Az elhízást összefüggésbe hozták a túlzott képernyőhasználattal.
Gyermeke túlsúlyosá válásának esélye növekszik, ahogyan több TV-t és videót néz. A gyermek szobájában található televízió vagy más elektronikus eszköz jelenléte tovább növeli a veszélyt. A gyerekek ráadásul kialakíthatják az ízlést a reklámokban bemutatott egészségtelen ételek iránt, és túl sokat ehetnek televíziózás közben. Tudjon meg többet a kapcsolatáról
a képernyőidő és a testsúly között.
Alvászavarok
Azok a gyerekek, akik több időt töltenek egy képernyő előtt valószínűbb, hogy alvási problémáik lesznek, vagy rendszertelen alvási ciklusuk alakul ki. Az alváshiány fáradtságot és megnövekedett étvágyat okozhat.
Viselkedési problémák Az általános iskolás gyerekek, akik napi két óránál többet tévéznek, videojátékokat játszanak, vagy számítógépet vagy okostelefont használnak, nagyobb valószínűséggel szenvednek érzelmi, társadalmi vagy figyelemzavaroktól. Ezenkívül
a videojátékok kitettsége összefüggésbe hozható a figyelemzavarok fokozott kockázatával a fiatalok körében.
Tanulmányi teljesítmény problémái Az ágyukban televíziót vagy más képernyővel rendelkező eszközt használó általános iskolás diákok rosszabbul teljesítenek a vizsgákon, mint azok, akik nem használnak ilyen eszközöket.
Erőszak A gyerekek érzéketlenné válhatnak az erőszakra, ha túl sokat vannak kitéve annak a médián keresztül. Ennek következtében a gyerekek elfogadhatják az erőszakot mint normális megoldást a helyzetek kezelésére.
Kevesebb idő jut a játékra. A túlzott képernyőhasználat csökkenti az időt, ami aktív, kreatív játékra rendelkezésre áll.
Lehet, hogy a
gyermeke teljes képernyőideje több, mint gondolnád. Kezdj el odafigyelni rá, és beszélj a gyerekeddel arról, mennyire fontos kevesebbet ülni és többet mozogni. Emellett menj végig a szabályokon
a képernyőidő és az áthágásuk következményein.
Lehet, hogy a gyereked összesített képernyőidője több, mint gondolnád. Kezdj el odafigyelni rá, és beszélj a gyerekeddel arról, mennyire fontos kevesebbet ülni és többet mozogni. Emellett menj végig a képernyőidő szabályain és az áthágásuk következményein.
Addig is, itt van néhány egyszerű mód a képernyőidő csökkentésére:
- Távolítsd el a háttérben szóló televíziót.
- Még akkor is, ha a TV csak a háttérben megy, valószínűleg felkelti a gyereked érdeklődését. Kapcsold ki a televíziót, ha nem nézed.
- A TV-k, okostelefonok és laptopok nem használhatók a hálószobában.
- Azok a gyerekek, akiknek van technológia az ágyukban, többet néznek televíziót, mint azok, akiknek nincs. Tartsa a tévéket és laptopokat a házban egy közös helyen, hogy szemmel tarthassa gyermeke képernyőidejét és a meglátogatott weboldalakat.
- Egyél távol a televíziótól.
- Ha megengedi gyermekének, hogy televíziózás közben egyen vagy nassoljon, növeli a képernyőidejét. Az ész nélküli nassolást is ösztönzi a gyakorlat, ami hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.
Tegye a képernyőidőt a lehető legszórakoztatóbbá gyermekének.
Készítse elő, mit fog látni a gyermeke. A csatornák közötti görgetés helyett keressen jó filmeket vagy műsorokat. Fontolja meg a szülői felügyelet engedélyezését a televízión és a számítógépen. Mielőtt megengedné gyermekének, hogy videojátékokkal vagy okostelefonos alkalmazásokkal játsszon, tekintse meg őket előre.
Tartsa szemmel a gyermekét. Nézzetek együtt műsorokat, amikor csak lehetséges, és beszéljetek arról, amit láttok, például családi értékekről, erőszakról vagy kábítószer-használatról. Magyarázd el gyermekednek, hogy attól még, hogy valamit reklámoznak a televízióban, nem jelenti azt, hogy az egészséges.
Elmentheted a műsorokat, hogy később megnézhesd őket. Ez lehetővé teszi, hogy átugord a játékokat, egészségtelen ételeket és más termékeket reklámozó hirdetéseket. Használd a némító gombot a hirdetések alatt, amikor élő tévét néztek.
Bátorítsd az aktív képernyőidőt. Tévénézés közben nyújtózkodjon vagy jógázzon a gyermeked. Reklám szünetben hívd ki a családot, hogy ki tudja megcsinálni a legtöbb jumping jacks-et.
Válassz olyan videojátékokat, amelyek mozgásra ösztönöznek.
A képernyőidő korlátozásának megkezdése lehet kihívás. Azonban mégis megéri. Csökkentheted a képernyőidőt és annak negatív következményeit, ha új családi szabályokat állítasz fel, és fokozatosan változtatod meg gyermeked rutinját.