Valóban igaz, hogy az elektronika mindenki életének kulcsfontosságú részévé vált. Ugyanakkor mindannyian azon tűnődünk, hogy a gyermekekre és ránk gyakorolt magas képernyőidő milyen negatív hatással van. Számos bizonyíték is azt mutatja, hogy a képernyőidő káros hatásai vannak. Egy egyszerű megoldás a képernyőidő csökkentése. Érdemes továbbá megismerni a magas képernyőidő káros hatásait és más tippeket tanulni a telefonhasználat korlátozásához. Itt egy áttekintés arról, hogy a túl sok képernyőidő milyen negatív hatással van a gyerekekre.
A képernyőidő negatív hatásai a gyerekek egészségére
Függetlenül attól, hogy a családod okostelefonra mered, vagy a TV háttérben fut, a magas képernyőidő mindig rossz. Íme néhány módja annak, hogyan árt a gyermekeid életének.
- A túl sok képernyőidő egyben egy rendkívül passzív és ülő életmódot is jelent. Ha gyermekeid sokat ülnek és videojátékokat játszanak, tévét néznek, vagy a telefonjukat nézik, ez növelheti az elhízás kockázatát. Ez emellett hatással van a szív- és érrendszeri egészségre, és növelheti a cukorbetegség és más betegségek kockázatát is.
- Az elektronikus eszközök fénye beavatkozik az agy alvási ciklusába. Ez megakadályozhatja, hogy gyermeked jól aludjon éjszaka. Ezért a gyerekeknek ki kellene hagyniuk a telefonjaikat a hálószobájukból, és legalább egy órával lefekvés előtt abba kellene hagyniuk ezek használatát. Ez javítani fogja az alvásuk minőségét.
- A magas képernyőidő rossz tartást is eredményez, ami krónikus nyak-, váll- és hátproblémákat okozhat. Ezért a gyerekeknek szüneteket kellene tartaniuk az üléstől, sétálniuk és nyújtózkodniuk kellene. Mindig biztosítani kell, hogy a székük megfelelő háttámaszt nyújtson, és az eszköz szemmagasságban legyen.
- Emellett a képernyő előtti túl sok idő eltöltése negatív hatással lehet a gyermeke érzelmi egészségére. Szakértők szerint a magas képernyőidő és a depresszió összefüggésbe hozható az öngyilkossági hajlamok növekedésével. Emellett csökkenti az ember érzelmek olvasási képességét általánosságban.
Továbbá, azok a gyermekek, akik képernyőidővel rendelkeznek napi két óránál több időben, alacsonyabb pontszámot értek el a nyelvi és más gondolkodási teszteken. Azok pedig, akik napi hét óránál hosszabb képernyőidőt tapasztaltak, az agyi kéreg elvékonyodását is észlelték. Az a terület a következtetési és kritikai gondolkodással kapcsolatos.
Tippek a képernyőidő csökkentésére
Nem tűnik könnyűnek néhány órára korlátozni a képernyőidőt, de ezeknek a tippeknek a használata mindig segíthet csökkenteni a gyermeke képernyőidőt.
- Sok szülő példakép gyermekeik számára. Így a jó és a rossz dolgok is hatással lesznek rájuk, amit csinálsz. Tehát mindig emlékezz arra, hogy példát mutatsz gyermekeidnek, amikor egy web sorozatot nézel meg egyhuzamban. Ezért, ha a TV-t háttérben bekapcsolva hagyod, vagy folyamatosan a telefonodon görgetsz, az nem segít gyermekeidnek. A legjobb az lenne, ha korlátoznád a képernyőidődet, és hagynád, hogy ezt lássák. Ez jó példát fog mutatni.
- Családként meg kellene választanotok egy időt mindenkinek, amikor senki sem használhatja a telefonját vagy más elektronikus eszközöket. Az időt használhatjátok az értékes családi kapcsolódásra. Ezek a dolgok lehetőséget adnak mindenkinek, hogy jobban megismerjétek egymást.
- Mindig használhatod a szülői felügyeleti eszközöket, hogy korlátozd gyermekeid képernyőidejét, sőt, hogy blokkolj és szűrj nem kívánt tartalmakat is. A szülői felügyeleti eszközök, mint az Avosmart segítenek napi képernyőidő-korlátot beállítani, és ha gyermekeid túllépik azt, zárolják az adott alkalmazást.
- A legjobb lenne, ha olyan szabályokat is fontolóra vennél, mint például hogy az elektronikai eszközöknek nem szabadna a hálószobában lenniük, nem csak a telefonoknak, hanem más elektronikai eszközöknek sem.
Ideális képernyőidő
Sokan kíváncsiak arra, hogy mi az ideális képernyőidő. Bár viszonylag egyszerű kérdésnek hangzik, attól függ, melyik képernyőt nézed és miért. Az AAP (American Academy of Pediatrics) szerint kerülni kell a képernyőket a tizennyolc-twenty négy hónapos gyerekek számára. A két év feletti gyerekeknek napi 1-2 óra képernyőidő ajánlott. A felnőtteknek is érdemes korlátozniuk a képernyő előtt töltött időt a munkaidő után.