Najlepsze oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej

„Uważaj, Linda. Możesz stamtąd spaść.”

„Uważaj na samochody, gdy przechodzisz przez ulicę, Bobby.”

„Nie powinieneś się tym bawić, Brian. To może cię zranić.”

Jako rodzic, możesz często wypowiadać te rzeczy. Ponieważ dzieci są młode i niedoświadczone w sprawach życia, nie widzą szkody w niektórych rzeczach, które mogą potencjalnie je skrzywdzić. Polegają na rodzicach, aby ich chronili, dopóki nie dorosną i nie nauczą się, jak sobie radzić same. Jako rodzic, który kocha swoje dziecko, chcesz zrobić wszystko, co tylko możesz, aby uchronić je przed wszelkimi fizycznymi obrażeniami. Ale co ze szkodami psychicznymi? Ludzki umysł jest równie ważny jak ludzkie ciało i znacznie bardziej podatny na uszkodzenia, które mogą mieć śmiertelne skutki przez całe życie dziecka. Dorośli często są świadomi wielu strasznych rzeczy, które mogą się zdarzyć na tym świecie i nie chcą, aby ich dzieci były nimi narażone, zanim będą potrafiły sobie z tym poradzić. Co jeśli Twoje dziecko może zobaczyć obrazy stref wojennych? Ludzi przedawkowujących twarde narkotyki lub alkohol? Treści dla dorosłych, które nie są przeznaczone dla młodych oczu? Co jeśli Twoje dziecko może zostać skontaktowane przez potencjalnego drapieżnika, szukającego, aby je wykorzystać? W czasach internetu i media społecznościowe , wszystkie te scenariusze są, niestety, możliwe. Wiele razy rodzice mogą pozwalać swoim dzieciom na korzystanie z internetu, myśląc, że są bezpieczne na określonych stronach lub grach. Ale tak nie jest. Nieodpowiednie lub treści dla dorosłych stają się coraz bardziej dostępne i łatwiejsze do napotkania, co oznacza, że coraz więcej osób może je zobaczyć, w tym dzieci. Z powodu tej możliwości, rodzice muszą być bardziej świadomi internetu.

Jeśli planujesz pozwolić swojemu dziecku korzystać z internetu, najlepszym scenariuszem byłoby monitorowanie ich i ich działań, wiedząc, gdzie są i kiedy. Dla wielu rodziców ta opcja może być zupełnie niemożliwa. Pomiędzy godzinami pracy, funkcjami szkolnymi i często więcej niż jednym dzieckiem, napięte harmonogramy rodziców mogą uniemożliwić im zawsze monitorowanie osobiście. Na szczęście, nie tylko rodzice zauważyli potencjalne niebezpieczeństwo i podjęli kroki, aby pomóc tym, którzy nie mogą zawsze być obecni. Teraz wiele telefonów, tabletów, komputerów i konsole do gier zostały wyposażone w kontrolę rodzicielską aby chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami. Dla użytkowników Androida, iPhone'a i tabletów ich urządzenia otrzymują aplikacje, podczas gdy komputery i konsole do gier otrzymują oprogramowanie do konfiguracji przez rodziców. Te kontrole rodzicielskie są po to, aby chronić Twoje dzieci online, gdy rodzice nie mogą monitorować osobiście. Pozwalają one rodzicom blokować szkodliwe strony internetowe i inne szkodliwe treści, kiedy tylko zostaną wykryte, w tym czaty online i okna pop-up. Same strony internetowe również zyskały takie funkcje, takie jak YouTube. Ustawienia i kontrole we wszystkich tych nadzorach rodzicielskich są zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu, zrozumiałe i chronione hasłem, dzięki czemu nie można wprowadzać nieautoryzowanych zmian bez wiedzy rodziców. Wiele z nich pomaga również monitorować godziny gry dzieci i to, w co grają, dzięki czemu rodzice mogą także być świadomi treści, z jakiej korzystają ich dzieci i przez ile czasu. To może również pomóc w walce z grami wideo uzależnienie, problem, z którym boryka się wiele dzieci w erze elektronicznej współczesnych czasów.

Równie ważne jest również rozmowa z dziećmi o internecie. Chociaż kontrola rodzicielska programy mogą blokować najbardziej niebezpieczne treści, ale nie mogą wyeliminować całego kontrowersyjnego materiału. Niektóre rzeczy mogą być nadal dostrzegane przez młode umysły, które nie powinny ich jeszcze oglądać. Być może niektórzy rodzice nie chcą instalować żadnych kontroli rodzicielskich, ale pragną rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się korzystać z kontroli, czy nie, powinieneś poinformować swoje dzieci o niektórych zagrożeniach, na które mogą natrafić, takich jak cyberprzemoc, poważny problem dotykający dzieci w dzisiejszych czasach. Powiedz im, co powinni zrobić, jeśli skontaktuje się z nimi ktoś obcy, lub jeśli ktoś poprosi o informacje osobiste, takie jak ich adresy lub nawet fotografie. Mogą usłyszeć o pewnych rzeczach w szkole lub mogą potencjalnie poddać się presji rówieśników, aby robić rzeczy, których nie powinni. Powinieneś również porozmawiać z nimi o tych kwestiach, aby upewnić się, że nie będą pod wpływem złych decyzji, które mogłyby im zaszkodzić w dłuższej perspektywie. Rozmawiając z dzieckiem i ucząc je bezpieczeństwa w internecie, mogą być świadome, kiedy coś potencjalnie szkodliwego może się pojawić i zachować bezpieczeństwo przed potencjalnymi zagrożeniami.

Możesz powiedzieć: „Dlaczego miałbym monitorować czas mojego dziecka w Internecie? Moje dziecko nie szukałoby rzeczy, których nie powinno.” To stwierdzenie może być prawdziwe, ale niebezpieczeństwo istnieje niezależnie od tego, czy dziecko szuka tych rzeczy, czy nie. W 2015 roku Kaspersky Lab przeprowadziło badanie dotyczące zagrożeń, na które napotykają jednostki kontroli rodzicielskiej w swoich produktach. Ponad połowa wszystkich używanych programów napotkała i zablokowała treści dla dorosłych, w tym pornografię. Jedna czwarta użytkowników została uniemożliwiona dostępu do stron poświęconych hazardowi online, a każdy piąty użytkownik napotkał strony z bronią lub niezwykle ostrym językiem. Badanie również wskazuje, że kontrola rodzicielska była uruchamiana średnio 127 razy w ciągu roku, a liczby były spójne na całym świecie, przy czym Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania były miejscami, gdzie programy były uruchamiane najczęściej.

Podsumowując, rodzice są najważniejszą linią obrony dla bezpieczeństwa internetowego swoich dzieci. Kiedy uważasz, że Twoje dziecko nie jest przygotowane na stawienie czoła wielu potencjalnym zagrożeniom, ich ochrona zawsze zaczyna się od samego początku, czyli od Ciebie, rodzica. Rozmawiaj z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie. Naucz ich ostrożności i czego unikać. Instaluj i korzystaj z kontroli rodzicielskiej, gdy tylko są dostępne, chroniąc ich, gdy jesteś niedostępny do osobistego monitorowania. Kiedy dzieci dorosną i staną się dorosłymi, będziesz zadowolony, wiedząc, że były chronione w młodym wieku przed ciemnymi zakątkami internetu.