Wszystko, co musisz wiedzieć o cyfrowych śladach

Wszystko-co-musisz-wiedzieć-o-cyfrowych-śladach

Dzieci, a nawet rodzice, muszą wiedzieć, że za każdym razem, gdy korzystają z Internetu, zostawiają cyfrowy ślad . Jest to jak ślad na Internecie. Kiedy zostawiasz odcisk w prawdziwym życiu, na przykład swoje ślady stóp, zawsze możesz je wytrzeć. Ale w Internecie jest inaczej. Nigdy nie możesz wymazać tego cyfrowego śladu. Nastolatkowie powinni być tego bardzo świadomi, ponieważ to oni spędzają dużo czasu w mediach społecznościowych. Dorastają w erze cyfrowej, gdzie mogą robić zdjęcia i publikować je w Internecie w bardzo krótkim czasie.

Często słyszymy starszych mówiących, jak mieli szczęście, że smartfony nie zostały wynalezione, gdy byli dziećmi. Takie rzeczy mogą uświadomić nam negatywny wpływ elektronicznych gadżetów na dzisiejsze pokolenie. Zrozummy, co rozumiemy przez cyfrowe ślady. Odnosi się to do działań osoby w Internecie, które pozostawiają nieusuwalny ślad na Internecie lub urządzeniu, które można użyć do identyfikacji urządzenia lub więcej rzeczy.

Jak poznać swój cyfrowy ślad?

Zostawiasz pewne rzeczy za sobą, gdy wykonujesz proste czynności w Internecie, takie jak przeglądanie i publikowanie. Prawie cały czas nie jesteśmy tego świadomi, ale codziennie przyczyniamy się do naszego cyfrowego śladu, gdy wykonujemy podstawowe czynności, takie jak logowanie się do Internetu. Wszystkie te rzeczy łączą się i tworzą wirtualny portret twojego życia społecznego.

Cyfrowy ślad może mieć negatywny wpływ na wiele obszarów życia nastolatka. Obejmuje to możliwości zatrudnienia, relacje publiczne i wiele innych dziedzin.

Wszystko, co musisz wiedzieć o cyfrowym śladzie dzieci

Jak poprawić swój cyfrowy ślad?

Istnieją proste zasady, których nastolatki powinny przestrzegać, aby mieć przyzwoity cyfrowy ślad. Ogólnie rzecz biorąc, musisz podejmować mądre decyzje, aby mieć pozytywny cyfrowy ślad. To nawet pomoże nastolatkom odnieść sukces w życiu i karierze. Jako rodzic, kiedy rozmawiasz z dziećmi, przekaż im te wskazówki, aby ich przestrzegali:

Przeglądaj rozważnie: Najlepiej będzie nie odwiedzać stron, które wyglądają podejrzanie lub sprawiają, że dziecko czuje się nerwowe czy niepewne co do treści. Podobnie, powinny one unikać odwiedzania stron zawierających treści dla dorosłych. Jeśli więc twoje dziecko jest u przyjaciela i zobaczy kogoś odwiedzającego takie strony, powinny natychmiast poinformować o tym osobę dorosłą.

Włącz ustawienia prywatności: Aplikacje społecznościowe, takie jak Facebook, nie mają najlepszych ustawień prywatności i często były za to krytykowane. Każda strona, aplikacja i platforma społecznościowa posiada ustawienia prywatności online. Niektóre z najbardziej podstawowych i istotnych kroków, które należy podjąć w celu zachowania prywatności to niesprowadzanie nieznajomych oraz utrzymanie prywatności konta.

Bądź odpowiedzialny i sumienny: Bez względu na okoliczności, nie ujawniaj wrażliwych i osobistych informacji na platformach społecznościowych. A najważniejsze, przemyśl to, zanim coś opublikujesz w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy jest to post, komentarz, odpowiedź, czy cokolwiek innego, wiedz, że jest to łatwo dostępne i publiczne.

Jakie są rzeczy, na które nie mamy żadnego wpływu?

Nastolatkowie powinni podejmować środki ostrożności, aby zminimalizować widoczność swojej aktywności online, ale na niektóre rzeczy nie mamy wpływu. Internet to miejsce publiczne i nie możemy kontrolować pewnych rzeczy. Dlatego należy postępować ostrożnie, a oto rzeczy, na które nie mamy wpływu:

Posty i zdjęcia

Kiedy zamieszczasz zdjęcie online, staje się ono własnością strony, na której je zamieszczasz. Platformy takie jak Facebook nie robią nic z twoimi zdjęciami poza tworzeniem kartek urodzinowych i wspomnień. Jednakże zawsze będą one dostępne na ich serwerach i nic nie możesz na to poradzić. Większość z nas myśli, że zdjęcie znika z sieci po jego usunięciu, ale, niestety, nie jest to takie proste. Kiedy usuwasz obraz, inni użytkownicy i ty sami nie będą mogli go zobaczyć na platformie. Jednakże nadal znajduje się on na ich serwerach.

Adres IP

Jest to związane z wszystkimi działaniami na wszystkich urządzeniach, których używamy do dostępu do sieci. Policja i inne agencje używają tego, aby znaleźć urządzenie, którego używają przestępcy. Podobnie, hakerzy mogą użyć tego, aby ukraść dane z Twojego komputera lub wprowadzić do niego wirusa. Jedynym sposobem na ukrycie swojego adresu IP jest użycie VPN. Inne metody obejmują korzystanie z trudnego oprogramowania i różnych skomplikowanych podejść.

Media społecznościowe nie są całkowicie złe.

Kiedy nastolatki dowiedzą się o wszystkich tych rzeczach, mogą się przestraszyć. Dlatego równie ważne jest przypomnienie dzieciom, że są też wiele możliwości na mediach społecznościowych. Ogólnie pozytywny ślad cyfrowy może im bardzo pomóc w przyszłości. Nastolatkowie mogą również użyć tego do budowania i rozwijania swojej marki.

Istnieją sposoby, dzięki którym mogą budować pozytywny cyfrowy ślad. Na przykład dołączanie do internetowych forów edukacyjnych, tworzenie i utrzymywanie bloga na temat swoich zainteresowań oraz korzystanie ze stron do publikacji swojej pozaszkolnej pracy, takiej jak projekty muzyczne i artystyczne.

To były wszystkie główne rzeczy dotyczące cyfrowych śladów, o których powinieneś wiedzieć jako rodzic. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w sieci jest używanie oprogramowania kontrolującego rodziców, takiego jak Avosmart. Ta aplikacja to świetne narzędzie , i bardzo pomoże w blokowaniu stron i aplikacji, które nie są odpowiednie dla dzieci.