5 sposobów na zapewnienie cyfrowego dobrostanu Twojej rodziny

Cyfrowe samopoczucie dzieci

Wiele rodzin, a zwłaszcza rodziców, martwi się wpływem technologii na swoje dzieci. To są fundamenty, a brak odpowiedniej uwagi może mieć ogromne konsekwencje. Częste używanie telefonu może poważnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka.

Odkąd nasz świat zaczął zmierzać w kierunku technologii, rzeczy stały się bardziej skomplikowane. Mimo że rodzice i dzieci są świadomi, jak bardzo aktywni są cyberprzestępcy, seksualni drapieżcy i złodzieje danych w Internecie, rodziny nadal nie dbają o dobrostan cyfrowy. Wiele badań pokazuje, że dobrostan cyfrowy nawet nie znajduje się na liście priorytetów rodzin.

Czym jest dobrostan cyfrowy?

Dobrostan cyfrowy odnosi się do procesu kontrolowania ilości czasu, jaki spędzamy przed naszymi urządzeniami mobilnymi i stronami internetowymi. Rozumiemy wagę ograniczania ilości czasu spędzanego na naszych urządzeniach. W dzisiejszych czasach staje się to niezbędne, aby mieć nad tym kontrolę.

Czy chcemy kontrolować czas lub śledź to, powinniśmy skupić się na tym, ile czasu spędzamy na urządzeniu. Zwykle jest to spowodowane tym, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu na telefonie lub stronie internetowej będzie miało ogromny wpływ na produktywność.

Strategie dobrostanu cyfrowego koncentrują się na pomaganiu ludziom w powrocie do codziennego życia. Zamiast pozwalać technologii być naszym panem, powinniśmy przejąć kontrolę i być mistrzem, aby uniknąć potencjalnych szkód i zmniejszyć ryzyko.

dobrostan cyfrowy

Znaczenie dobrostanu cyfrowego

Od czasu pojawienia się telefonu komórkowego i internetu, jesteśmy przywiązani do naszych telefonów komórkowych. Wszystko, czego potrzebujemy, jest dostępne bezpośrednio na naszych telefonach.

Technologia jest błogosławieństwem, ale również przekleństwem. Musimy natychmiast zająć się dobrostanem cyfrowym, aby poprawić jakość fizyczną i psychiczną.

Ogromne użycie technologii ma znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne , co ostatecznie wpływa na nasze zdrowie fizyczne. Zbytnie uzależnienie od technologii nie tylko pochłania wiele naszego czasu, ale także negatywnie wpływa na nasze umiejętności społeczne, zwiększa niepokój, pogarsza jakość snu i więcej.

Nie zdajemy sobie sprawy, ale długotrwałe uzależnienie od technologii prowadzi nas do porównywania naszego życia z innymi. Ma to negatywny wpływ na nasze życie. Co więcej, jedno powiadomienie z mediów społecznościowych może podnieść poziom kortyzolu w naszym ciele , który z kolei jest odpowiedzialny za niepokój.

Chociaż używamy technologii do zwiększenia naszej produktywności, ma to negatywny wpływ na naszą wydajność. Konieczne jest, abyśmy skupiali się na mniejszych aspektach, aby uniknąć znaczących szkód. Świat jest pełen rozproszeń, ale musimy trzymać się tego, aby uniknąć jakiegokolwiek istotnego aspektu. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz być skoncentrowany.

Wielu rodziców przyjmuje skuteczne sposoby na poprawę cyfrowego dobrostanu. Nie tylko dzieci, ale rodzice również potrzebują zwrócić na to uwagę. Kilka firm przez lata wprowadziło aplikacje wspierające dobrostan cyfrowy. Możesz skupić się na wyborze tej, która najlepiej odpowiada twoim wymaganiom.

Jak praktykować dobrostan cyfrowy?

Podążanie ścieżką dobrostanu cyfrowego może na początku wydawać się bardzo trudne, zwłaszcza jeśli jesteś uzależniony od swojego urządzenia. Jednak jeśli będziesz ostrożny, możesz zapewnić odpowiedni dobrostan cyfrowy dla siebie i swojego dziecka.

  • Pozwól dzieciom bawić się na dworze.

Sprawienie, że twoje dziecko będzie siedziało cały dzień w domu, prowadzi albo do spędzania czasu przed telewizorem, albo na ekranach telefonów. To jednak może mieć ogromny negatywny wpływ. To są lata rozwoju, a jeśli dziecko będzie całe dnie w domu, bawiąc się telefonem, stanie się słabe. Najlepiej byłoby, gdybyś pozwolił dziecku wyjść na zewnątrz, pobawić się i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza.

  • Ustal godzinę policyjną

Powinieneś ustalić godzinę policyjną zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci. Patrzenie na ekrany telefonu lub laptopa przed snem zwiększa poziom kortyzolu i zmniejsza melatoninę. To z kolei wpływa na najgłębszy cykl snu. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób jest podatnych na bezsenność. Dlatego warto ustalić godzinę policyjną i przestać korzystać z telefonu na 30 minut przed snem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zasnąć głęboko.

  • Śledź użycie aplikacji

Śledzenie użytkowników Twojej aplikacji może odegrać ważną rolę w zwiększaniu ogólnego wpływu. Powinieneś śledzić, ile używasz konkretnej aplikacji lub telefonu przez cały dzień. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile czasu spędzamy na telefonach.

Jeśli będziemy śledzić nasze użycie aplikacji, będziemy w stanie je ograniczyć. Jeśli ograniczysz śledzenie aplikacji, możesz zdecydować się na usunięcie aplikacji takich jak Instagram i Facebook. Ponadto powinieneś również kontrolować, ile czasu spędzasz na ogólnym korzystaniu z telefonu.

  • Wyłącz powiadomienia

Jeśli nie chcesz usuwać aplikacji, a jednocześnie ograniczyć jej użycie, możesz wyłączyć powiadomienia. To pomoże Ci zachować koncentrację. Co więcej, wyłączenie powiadomień nie wpływa na Twoją produktywność i sprawdza, jak korzystasz z aplikacji.

  • Zrób sobie cyfrowy detoks.

Jeśli chcesz zmniejszyć swoje uzależnienie, musisz przejść cyfrowy detoks. Nie ma nic lepszego od tego. Możesz zdecydować się na pozostanie z dala od technologii na tydzień lub miesiąc i przejść przez pełny cyfrowy detoks. W międzyczasie możesz aktywnie uczestniczyć w nauce i praktykować inne rzeczy, które mogą Cię interesować.

Podsumowanie

Zawsze powinieneś szukać sposobów, które pomogą Ci decydować, jak się angażować, ale jednocześnie pozostawać w granicach.

Jak bardzo cyfrowe dobrostan jest dla Ciebie istotny, tak samo ważny jest dla Twojego dziecka. Dlatego musisz kontrolować swoje użycie i starać się je ograniczać, jak tylko możesz, dla swojego ogólnego dobra.