Czy oszustwa internetowe (catfishing) i cyberprzemoc idą w parze? Poznaj zagrożenia

Czy catfishing i cyberprzemoc idą w parze? Poznaj zagrożenia

Osoba robiąca 'catfishing' zakłada fałszywy profil, aby zwabić inną osobę do romantycznej relacji, co jest oszukańcze. Na przykład, jeśli ktoś udaje kogoś, kto nie używa Instagrama ani innych platform do tworzenia fałszywych tożsamości, tylko po to, aby nawiązywać oszukańcze relacje romantyczne w sieci.

Tak więc termin 'catfishing kogoś' odnosi się do zakładania fałszywego profilu w mediach społecznościowych w celu sprawienia, aby ktoś zakochał się w tej fałszywej osobowości. Zaleta Internetu polega na tym, że umożliwia nam komunikację z ludźmi. Jednak wadą jest to, że ułatwia również cybernękanie i inne oszukańcze działania. Przyjrzyjmy się temu, aby dowiedzieć się więcej o niebezpieczeństwach związanych z obiema tymi rzeczami.

Czy catfishing i cybernękanie idą w parze?

Tak. Catfishing i cybernękanie są powiązane, ponieważ sum udaje inną osobę celowo. Podobnie jak cyberprześladowca, nawet sum wykorzystuje uczucia osoby, a w większości przypadków dzieje się to z osobami emocjonalnie wrażliwymi. Ofiary często wyrażają swoje poglądy i opinie w Internecie, co zauważają sumy.

Znaki wskazujące na oszustwo

Oto znaki wskazujące na oszustwo, które uchronią Cię przed oszustami w Internecie.

Brak osobistej komunikacji

Sum nie będzie chciał rozmawiać osobiście. Nie będą też chcieli rozmawiać przez telefon ani na wideo rozmowie. Zamiast tego będą wymyślać wymówki. Sumy są bardzo przyjacielskie, gdy się z Tobą kontaktują, i będą również starać się nawiązać intymną więź w bardzo krótkim czasie. Jednak będą unikać wszelkich sposobów osobistej komunikacji z Tobą.

Bardzo niewielu przyjaciół w mediach społecznościowych lub wiele przyjaciół płci przeciwnej w mediach społecznościowych

Na przykład, samiec sum może mieć dużo przyjaciółek online lub odwrotnie. Nie tylko to, ale także sum może mieć bardzo mało przyjaciół lub wcale ich nie mieć w mediach społecznościowych (z wyjątkiem ciebie w niektórych przypadkach). Jednak takie praktyki są dzisiaj dość nietypowe i oczywiste.

Niepoprawna gramatyka

Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się prawdy. W tekstach od suma jest wiele błędów gramatycznych. Dlatego jeśli zauważysz, że osoba nie czuje się komfortowo, pisząc do ciebie w swoim języku, najlepiej będzie zebrać więcej informacji o niej. Może to nie być prawdą za każdym razem, ale jest to jeden z najważniejszych znaków, na które należy zwrócić uwagę.

Prośba o pieniądze

Jednym z najważniejszych celów oszustów w Internecie jest wyłudzenie pieniędzy od ludzi. Mogą oni prosić o pieniądze, podając różne usprawiedliwienia, takie jak problemy rodzinne, problemy zdrowotne i inne sytuacje finansowe. Faktycznie pomoc potrzebującym jest bardzo szlachetna. Jednakże, dla własnego bezpieczeństwa, warto być czujnym przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji. Dlatego nie daj się oszukać osobom, które mają zdjęcia profilowe losowych postaci i proszą o dużą sumę pieniędzy. Najlepiej jest wspominać o historiach i wiadomościach z czasów Facebooka, kiedy takie działania były na porządku dziennym.

cybernękanie

Jak uniknąć oszustwa typu catfishing

Bądź ostrożny

Kiedy rozmawiasz z kimś, kogo nie znasz, najlepiej jest być ostrożnym co do ich intencji i sposobu, w jaki podchodzą do ciebie. Warto dowiedzieć się, czego chcą, pytając ich w rozsądny sposób. Ponadto, jeśli ktoś, kogo znasz, próbuje się z tobą skontaktować z innego konta, a jego zachowanie wydaje się inne, najlepiej będzie skonfrontować się z nimi. Jeśli masz numer telefonu tej osoby, warto zadzwonić do niej, aby to zweryfikować.

Wyszukaj ich obraz w Google Reverse

Osoba podszywająca się może użyć obrazu z Internetu, ponieważ jest tak wiele zasobów na Google lub nawet na innych platformach społecznościowych. Jeśli jest jakieś zamieszanie, możesz sprawdzić ich zdjęcia za pomocą Google Reverse. W ten sposób jesteś ofiarą podszywania się, jeśli otrzymasz to samo zdjęcie i nie są tymi, za kogo się podają.

Nie akceptuj przypadkowych zaproszeń do znajomych i nie rozmawiaj z nieznajomymi

Korzystanie z Internetu jest w pewien sposób błogosławieństwem, ponieważ można komunikować się z ludźmi. Musimy jednak również upewnić się, że osoby, z którymi nawiązujemy relacje online, nie są oszustami. Nie ma konkretnego sposobu, aby to całkowicie potwierdzić, więc najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest unikanie interakcji z nieznajomymi w Internecie.

Zanim zaczniesz budować relacje z kimś w Internecie lub nawet zanim zaakceptujesz jego prośbę, konieczne jest przeprowadzenie pewnych sprawdzeń tła. Znajomość podstawowych danych na temat danej osoby i dokładne jej zbadanie jest niezbędne przed udostępnieniem wrażliwych informacji komuś w Internecie.

Wniosek

Zawsze należy być świadomym w Internecie z powodu wzrostu działalności oszukańczej. Jednym z najlepszych sposobów na pozostanie czujnym jest korzystanie z Avosmart, oprogramowania do kontroli rodzicielskiej które może być twoim najlepszym przyjacielem w takich momentach. Dzięki Avosmart rodzice mogą zobaczyć, z kim ich dzieci rozmawiają w mediach społecznościowych.

Mogą sami sprawdzić, czy profil jest autentyczny, a jeśli nie jest, mogą podjąć odpowiednie kroki, blokując go. Rodzice mogą też blokować fałszywe strony internetowe. Używanie Avosmart umożliwi również wgląd w działalność dziecka w sieci, co jest bardzo pomocne dla rodzica, aby zapewnić bezpieczeństwo jego dziecka w Internecie.