Jak FOMO wpływa na zdrowie psychiczne Twojego dziecka

Jak FOMO wpływa na zdrowie psychiczne twojego dziecka

To leży w naszej naturze, aby porównywać nasze życie z innymi ludźmi. Mamy tendencję do zazdrości wobec tych, którzy są bardziej sukcesywni lub sławni. W rezultacie, wierzymy, że inni mają szczęście lub mają lepiej niż my. Wszystko to prowadzi do FOMO, czyli lęku przed przegapieniem czegoś istotnego. To jest moment, kiedy odczuwamy niepokój po przegapieniu wydarzeń towarzyskich, spotkań lub innych takich wydarzeń, w których według nas uczestniczą nasi rówieśnicy.

Niestety, lęk przed przegapieniem czegoś istotnego przekształca się w kompulsywną potrzebę pozostawania w kontakcie z życiem innych ludzi poprzez Internet. W rezultacie nasze dzieci stają się uzależnione od platform mediów społecznościowych. Ostatnio FOMO osiągnęło szczyt wśród dzieci, dzięki możliwościom, jakie media społecznościowe dają swoim użytkownikom do poznania życia innych ludzi. Zobaczmy więc, jak lęk przed przegapieniem czegoś istotnego wpływa na zdrowie naszych dzieci.

Jakie są konsekwencje FOMO?

Jeśli zapytasz nastolatków i dzieci, czy odczuwają lęk związany z mediami społecznościowymi, wielu z nich powie, że nie. Jednak wiele z nich, nawet jeśli odczuwają stres z powodu tego, co widzą w Internecie, nie zdaje sobie sprawy, że może to być FOMO (Fear of Missing Out – lęk przed pominięciem). Te szanse znacząco rosną, jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu online.

Nie tylko to, ale gdy tak wielu nastolatków i przednastolatków żyje w dużym stopniu poprzez ekspozycję na media społecznościowe, są bardziej podatni na FOMO. Według badań, co najmniej 24% nastolatków jest zawsze online. Biorąc pod uwagę te statystyki, nie jest zaskakujące, że FOMO gwałtownie wzrasta.

Problem w tej sytuacji polega na tym, że kiedy nastolatki obsesyjnie martwią się tym, co robią ich rówieśnicy, prowadzi to jedynie do tego, że jeszcze bardziej tracą z oczu to, co dzieje się i co mogłoby się wydarzyć w ich życiu. To, co jest straszne w strachu przed przegapieniem czegoś, to fakt, że sprawia on, iż ludzie bardziej koncentrują się na zewnętrznej stronie życia niż na wewnętrznej. W rezultacie powoduje to, że nastolatki tracą poczucie tożsamości, a nawet zmniejsza się ich samoocena. Najgorsze jest to, że nastolatki tak bardzo angażują się w to, co robią inni, że zapominają, iż sami mają życie do przeżycia, pełne niezliczonych możliwości.

Statystyki

Według badań, im więcej dzieci korzysta z mediów społecznościowych takich jak Facebook , tym gorzej się czują z każdą minutą. Wpływa to negatywnie na ich poczucie satysfakcji, ponieważ zawsze chcą wiedzieć, co robią inni.

Ankieta w Australii wykazała, że około 60% nastolatków martwi się, gdy dowiadują się, że ich przyjaciele cieszą się z ich nieobecności. 51% twierdzi, że czuje się niespokojnych, jeśli nie dowiedzą się, co robią ich przyjaciele. Według naukowców istnieje realna korelacja między całkowitą liczbą godzin spędzonych w Internecie a rosnącym poziomem stresu i depresji.

Zgodnie z innym badaniem, nastolatki mogą również czuć presję, aby pić alkohol lub używać narkotyków, aby nadążyć za swoimi rówieśnikami lub celebrytami. Nastolatki nie są zadowolone ze swojego życia, co sprawia, że są podatniejsze na problemy psychiczne. Te problemy mogą również odwracać ich uwagę podczas nauki lub prowadzenia pojazdów, co jest bardzo niebezpieczne.

Na przykład, niektórzy nastolatkowie, którzy mają dużą obawę przed przegapieniem czegoś, są bardziej skłonni do sprawdzania mediów społecznościowych podczas jazdy samochodem lub nauki. Są również bardziej skłonni do publikowania aktualizacji lub wysyłania wiadomości podczas jazdy lub nauki.

Jak FOMO wpływa na zdrowie psychiczne twojego dziecka

Jak radzić sobie z FOMO?

Jednym z najlepszych sposobów dla nastolatków radzenia sobie z tym jest ćwiczenie przekształcania myśli. Jest to ćwiczenie umysłowe, które pomaga im patrzeć na sytuacje z innej perspektywy. Szczególnie gdy mówimy o FOMO, pomoże to im zmienić pesymistyczne myślenie. Oto kilka metod, które pomogą twojemu dziecku radzić sobie z FOMO poprzez przekształcanie myśli.

Śledzenie ich negatywnych myśli

Nastolatkowie mogą zapisywać swoje negatywne myśli. To zasadniczo pomoże im radzić sobie z FOMO. Pozwoli im także zaobserwować, jak często czują się pesymistycznie w stosunku do swojego życia.

Główna rzecz to śledzenie częstotliwości ich negatywnych myśli i zapisywanie, co robią, gdy te myśli się pojawiają. Następnie można sprawdzić, czy istnieje wzorzec w myśleniu. Jeśli tak, wtedy należy zastanowić się, co zrobić, aby przerwać ten wzorzec.

Zastąpienie myśli

Śledząc negatywne myśli, będziesz również w stanie rozpoznać negatywne frazy, które powtarzasz. Więc kiedy zorientujesz się, że Twoje dziecko mówi coś szkodliwego dla siebie, możesz przekierować ich myśli i zastąpić negatywność pozytywnymi myślami.

Rób przerwy

Najlepiej będzie robić zaplanowane przerwy od technologii i zajmować się czymś zupełnie innym. Na przykład wyłączając telefon i grając w sport przez dwie godziny. Kluczowe jest skierowanie umysłu na coś innego niż Internet.

Jak upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne w Internecie?

Istnieje wiele środków, które powinieneś podjąć, aby upewnić się, że Twoje dzieci są bezpieczne w Internecie. Ale po podjęciu tych wszystkich kroków najlepiej będzie mieć narzędzie do kontroli rodzicielskiej takie jak Avosmart, które chroni Twoje dzieci w Internecie .

Możesz blokować potencjalnie niebezpieczne strony, a nawet blokować określone kanały YouTube jeśli nie są odpowiednie dla twojego dziecka. Avosmart dostarcza ci terminowych informacji o tym, co twoje dzieci robią w Internecie. Możesz także otrzymywać aktualizacje lokalizacji na żywo z Avosmart.