Jak monitorować media społecznościowe dziecka

5 sposobów, w jakie dzieci mogą korzystać z mediów społecznościowych
Jako dorośli możemy postrzegać media społecznościowe jako przyjemny sposób na utrzymanie kontaktu ze znajomymi i rodziną, z których wielu moglibyśmy w przeciwnym razie stracić z oczu. Dla nastolatków i młodszych media społecznościowe mogą stać się czymś znacznie więcej: strony profilowe i codzienne aktualizacje mogą stać się miejscem, gdzie są celebrowane lub zawstydzane, pozostawiając dzieci na łasce swoich internetowych przyjaciół i wrogów. Polubienia, komentarze i udostępnienia pod postem stają się rodzajem waluty, której młodzi ludzie używają do określenia swojej wartości. Gdyby wszyscy przyjaciele twojego nastolatka byli na misji, by wzajemnie się wspierać, dzielić sukcesami i tworzyć możliwości, mogłoby to być coś dobrego. Niestety, nie zawsze tak jest. Twój nastolatek może dojść do tego samego wniosku. Użytkownicy (w tym dorośli) mają nawyk dzielenia się najważniejszymi momentami swojego życia na mediach społecznościowych platformach takich jak Instagram, Snapchat i Facebook. Gdyby kosmici z innej galaktyki badali ludzkość poprzez mediach społecznościowych , mogliby wywnioskować, że wszyscy są wspaniali, a życie jest idealne: noworodki cały czas się uśmiechają i nigdy nie budzą swoich rodziców, imprezy i koncerty są na porządku dziennym, a wszyscy ćwiczą i jedzą swoje warzywa. W zależności od wieku i dojrzałości Twojego dziecka, może mu być trudno zrozumieć, że to, co widzi na swoim kanale wiadomości, nie odzwierciedla prawdziwego życia. Ludzie zamieszczają tylko te zdjęcia, na których wyglądają najlepiej, nawet jeśli oznacza to edytowanie obrazów, aby wydawały się mniejsze lub bardziej umięśnione, z gładszą cerą i bielszymi zębami. Twojej nastolatce łatwo czuć się, jakby nie dorównywała, gdy jest bombardowana takimi zdjęciami (od ludzi, których zna, mało co mniej). Może myśli, że jest mniej atrakcyjna lub utalentowana, albo że nie ma tych samych ubrań, zabawek czy gadżetów, co wszyscy inni. Nastolatki mają niesamowitą ilość narażenia na ten „idealny świat”, ponieważ spędzają około dziewięciu godzin dziennie w sieci.

Cyberprzemoc

Samoocena nastolatków jest już zraniona przez ciągłe porównywanie się do zdjęć innych, których uważają za piękniejszych lub bardziej błyskotliwych, ale to jeszcze nie koniec. Cyberprzemoc jest powszechnym zjawiskiem na mediach społecznościowych , i przybiera różne formy: • Ignorowanie czyjegoś posta, zdjęcia lub statusu i odmowa polubienia lub skomentowania. • Robienie uwag oczerniających czyjś wygląd, zainteresowania, styl życia, rasę, religię lub inne cechy. • Wysyłanie niemiłych wiadomości bezpośrednich. • Rozpowszechnianie fałszywych informacji lub plotek na temat kogoś. • Udostępnianie prywatnych lub zawstydzających zdjęć lub filmów kogoś. • Tworzenie fałszywego profilu lub udawanie kogoś w celu zdobycia informacji o kimś. • Grożenie skrzywdzeniem innej osoby. • Zachęcanie kogoś do popełnienia samobójstwa. Slangi narkotykowe i emoji, które rodzice muszą znaćNiektóre gry, konkursy i mediach społecznościowych trendy mogą potencjalnie zaszkodzić poczuciu własnej wartości Twojego nastolatka. "Czy jestem ładna, czy brzydka?" jest dobrym przykładem. Kilka lat temu filmy na YouTube przyciągnęły dużo uwagi medialnej, a nastolatki nadal je teraz przesyłają. Cyberprzemoc może być szczególnie szkodliwa dla dziecka lub nastolatka, ponieważ to, co umieszczone w sieci, jest trwałe. Przemoc rówieśnicza od dawna wiązana jest z niską samooceną, co z kolei może prowadzić do zaburzeń behawioralnych, problemów zdrowotnych, słabych wyników w nauce, a nawet działalności przestępczej. Amerykańska Akademia Pediatrii, Instytut Rozwoju Dziecka oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych przedstawiają kilka sugestii dotyczących zwiększania poczucia własnej wartości u Twojego dziecka:
  1. Rozwój wysokiej samooceny u Twojego nastolatka
  2. Zachęcaj ich do pasji i pomagaj im rozwijać umiejętności: Bycie dobrym w czymś, niezależnie od tego, czym to jest, zwiększa poczucie własnej wartości.
  3. Pozwól swojemu nastolatkowi realizować swoje pasje w sporcie, sztuce, muzyce, stolarstwie, pojazdach, sztukach walki, tańcu lub czymkolwiek innym, co lubi (nawet jeśli może się to zmieniać co miesiąc). Są mniej podatni na wpływy osób, które mówią: "Nie jesteś w niczym dobry," ponieważ zdają sobie sprawę, że to nieprawda.
Chwal Dobre Prace Twojego Dziecka: Bądź szczery, ale nie obawiaj się informować swojego nastolatka, kiedy zauważysz, że wykonuje dobrą robotę. Zwracaj uwagę na ich umiejętności podejmowania trafnych decyzji i zachęcaj ich do zaufania własnemu osądowi zamiast zawsze szukać drugiej opinii od przyjaciela. Kiedy osiągną cel, świętuj z nimi. Krytykuj w Konstruktowny Sposób: Nigdy nie wiadomo, jak wiele krytyki internetowej twoje dziecko jest narażone, więc bądź ostrożny, jak krytykujesz. Unikaj poniżania lub zawstydzania swojego dziecka, bądź konstruktywny. Wybieraj swoje bitwy: jeśli nosi tę samą koszulę trzeci dzień z rzędu, może nie ma to znaczenia. Pozytywne Mówienie do Siebie i Pewność Siebie jako Wzór: Mów do siebie w taki sposób, w jaki chcesz, aby twoje dzieci mówiły do siebie. Nie pozwalaj nikomu być świadkiem, jak drwisz z własnego ciała, "karzesz" siebie, biegnąc dodatkowe kilometry, ponieważ zjadłeś kawałek ciasta, porównujesz się do innych lub zarzucasz sobie, że nie spełniłeś celu lub nie ukończyłeś zadania. Kiedy jest to stosowne, stań w swojej obronie i dąż do tego, czego chcesz w swoim życiu. Omawiaj, Co Widzą w Internecie: Przypomnij im, że nikt na mediach społecznościowych nie umieszcza postów o przyziemnych aspektach swojego życia. Zachęcaj dzieci, aby przychodziły do ciebie, jeśli coś, co zobaczyły w internecie, zasmuci lub przestraszy ich. Przedstaw dzieciom dobre wzory do naśladowania w mediach społecznościowych, takie jak osoby, które znasz, oraz celebrytów, którzy pomagają i działają na rzecz równości, pewności siebie i współczucia. Ustal Zasady Korzystania z Internetu: Możesz ograniczyć dostęp swojego nastolatka do internetu i zablokować określone strony i aplikacje, korzystając z niezawodnych kontroli rodzicielskich na ich urządzeniu mobilnym. Jednym prostym krokiem możesz pomóc swojemu dziecku spędzać więcej czasu w "prawdziwym świecie". Rodzice, bardziej niż ktokolwiek inny, mogą podnieść samoocenę swojego dziecka. Nie jest to szczególnie trudne do osiągnięcia. W rzeczywistości większość rodziców to robi, nie zdając sobie sprawy, że ich słowa i działania mają znaczący wpływ na samoocenę dziecka lub nastolatka. Miejmy nadzieję, że to wystarczy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom mediów społecznościowych na samoocenę twojego dziecka.