Dzieci i czas spędzany przed ekranem a zdrowie

Słownik żargonu graczy dla rodziców
Ile czasu twoje dziecko spędza na oglądaniu telewizji lub filmów, graniu w gry wideo , lub korzystaniu ze smartfona czy komputera? Chociaż pewien czas przed ekranem może być pouczający, szczególnie podczas epidemii COVID-19, łatwo jest przesadzić. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rodzicom ograniczyć czas korzystania z ekranów przez ich dzieci do jednej lub dwóch godzin dziennie dla dzieci poniżej dwóch lat.

Zdrowie dzieci a czas przed ekranem. Nadmierne korzystanie z ekranów jest związane z otyłością.

Szanse twojego dziecka na nadwagę rosną, gdy ogląda ono więcej telewizji i wideo. Obecność telewizora lub innych urządzeń elektronicznych w pokoju dziecka jeszcze bardziej zwiększa ryzyko. Dzieci mogą również nabrać smaku do niezdrowej żywności pokazywanej w reklamach i przejadać się podczas oglądania telewizji. Dowiedz się więcej o związku między czasem przed ekranem a masą ciała. Zaburzenia snu Dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranem mają większe prawdopodobieństwo problemów z zasypianiem lub nieregularnym cyklem snu. Brak snu może powodować zmęczenie i zwiększenie apetytu. Problemy behawioralne Dzieci w wieku szkolnym, które spędzają więcej niż dwie godziny dziennie na oglądaniu telewizji, graniu w gry wideo lub korzystaniu z komputera lub smartfona, są bardziej narażone na problemy emocjonalne, społeczne lub skupienia. Dodatkowo, ekspozycja na gry wideo została powiązana ze zwiększonym ryzykiem problemów z uwagą u dzieci. Problemy z wynikami w nauce Dzieci w wieku szkolnym, które mają telewizory lub inne ekrany w swoich łóżkach, osiągają gorsze wyniki na testach niż te, które ich nie mają. Przemoc Dzieci mogą się znieczulać na przemoc, jeśli są zbytnio narażone na nią za pośrednictwem mediów. W konsekwencji dzieci mogą zacząć akceptować przemoc jako normalną metodę radzenia sobie w sytuacjach. Jest mniej czasu na zabawę. Nadmierne korzystanie z ekranów ogranicza czas dostępny na aktywną, kreatywną zabawę. Istnieje możliwość, że całkowity czas spędzany przez twoje dziecko przed ekranem jest więcej niż myślisz. Zacznij to kontrolować i porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak ważne jest, aby mniej siedzieć i więcej się ruszać. Omów także zasady dotyczące czasem przed ekranem oraz konsekwencje ich łamania. Możliwe, że całkowity czas spędzony przez Twoje dziecko przed ekranem jest większy, niż myślisz. Zacznij to kontrolować i porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak ważne jest, aby mniej siedzieć i więcej się ruszać. Omów także zasady dotyczące czasu przed ekranem oraz konsekwencje ich łamania.

Tymczasem, oto kilka prostych sposobów na ograniczenie czasu przed ekranem:

Bezpieczeństwo gier i kontrola rodzicielska. Przewodnik dla rodziców
  • Usuń wszelki włączony telewizor w tle.
  • Nawet jeśli telewizor jest włączony tylko w tle, prawdopodobnie przyciągnie uwagę Twojego dziecka. Wyłącz telewizor, jeśli go nie oglądasz.
  • Telewizory, telefony komórkowe i laptopy nie powinny być używane w sypialni.
  • Ci, którzy mają technologię w swoim łóżku, oglądają więcej telewizji niż dzieci, które jej nie mają. Trzymaj telewizory i laptopy w wspólnym miejscu w domu, aby mieć oko na czas przed ekranem swojego dziecka oraz strony internetowe, które odwiedza.
  • Jedz z dala od telewizora.
  • Pozwalanie dziecku na jedzenie lub przekąski podczas oglądania telewizji zwiększa jego czas przed ekranem. Nieświadome podjadanie jest również zachęcane przez tę praktykę, co może przyczynić się do przybierania na wadze.

Spraw, aby czas przed ekranem był jak najbardziej rozrywkowy dla Twojego dziecka

Przygotuj to, co Twoje dziecko zobaczy. Zamiast przeglądać stacje, szukaj dobrych filmów lub programów. Rozważ włączenie kontroli rodzicielskiej na telewizorze i komputerze. Przed pozwoleniem dziecku na grę w gry wideo lub aplikacje na smartfony, przejrzyj je. Miej oko na swoje dziecko. Oglądajcie programy razem, kiedy to tylko możliwe, i omawiajcie to, co widzicie, na przykład wartości rodzinne, przemoc czy nadużywanie narkotyków. Wyjaśnij dziecku, że tylko dlatego, że coś jest reklamowane w telewizji, nie oznacza, że jest to zdrowe. Możesz zapisać programy do obejrzenia później. To pozwoli Ci pominąć reklamy promujące zabawki, jedzenie śmieciowe i inne przedmioty. Używaj przycisku wyciszenia podczas reklam, gdy oglądasz telewizję na żywo. Zachęcaj do aktywnego spędzania czasu przed ekranem. Podczas oglądania telewizji, niech Twoje dziecko się rozciąga lub uprawia jogę. Podczas przerwy reklamowej, wyzwij rodzinę na konkurs, kto zrobi najwięcej pajacyków. Wybieraj gry wideo, które zachęcają do ruchu. Zaczynanie ograniczania czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem może być trudne. Jest to jednak warte wysiłku. Możesz zmniejszyć czas spędzany przed ekranem i jego negatywne konsekwencje, wprowadzając nowe zasady rodzinne i stopniowo zmieniając rutynę dziecka.