Czas przed ekranem. Konieczne zło. 3 kroki do ochrony dzieci

Czas przed ekranem: Konieczne zło chroniące dzieci

W ciągu ostatniej dekady technologia zawładnęła każdą profesją na świecie. Laptopy, smartfony, tablety, Smart TV oraz konsole przejęły nasze życie. W związku z tym, czas spędzany przed ekranami stał się naturalną częścią naszego dnia. Podczas pracy, nasze laptopy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, ponieważ umożliwiają nam wykonywanie wszelkich zadań, które zostały nam powierzone. Ponadto, telefony komórkowe stały się koniecznością dla każdego. Rozmawiamy przez telefon, piszemy wiadomości, przeglądamy internet lub słuchamy muzyki przy użyciu naszych komórek. Jednakże, zbyt wiele czasu spędzanego przed ekranem w ciągu dnia może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego musimy kontrolować to jak najbardziej.

Czas przed ekranem

Od czasu pandemii Covid-19 praca zdalna stała się naturalnym środowiskiem. Dla studentów i uczniów lekcje online to nowa norma. Chociaż wszystkie te środki zmniejszają ryzyko zarażenia wirusem, znacznie zwiększyły czas spędzony przed ekranem. Na przykład studenci muszą siedzieć na swoich codziennych wykładach przez 6 godzin dziennie. Dodatkowo, obecnie zawsze potrzebujesz laptopa, aby wykonywać codzienne zadania akademickie. Średnio studenci mają dzienny czas przed ekranem wynoszący co najmniej 8-12 godzin.

Aplikacje do monitorowania czasu przed ekranem

Dlaczego nadmierny czas przed ekranem jest dla Ciebie niekorzystny?

Mogą istnieć liczne zalety posiadania laptopów i tego, jak ułatwiają one życie. Jednakże, istnieje wiele wad i ciemnych stron patrzenia na ekran przez zbyt długi czas.

 • Wzrok:  Długie wpatrywanie się w ekran może powodować wiele problemów ze wzrokiem. Ilość napięcia, jakie może wywierać pikselowy wyświetlacz na twoje oczy, została przedstawiona w licznych publikacjach naukowych i studiach przypadków. Co więcej, zła postawa i pozycja mogą powodować ból pleców i napięcie karku.
 • Sen:  Wiele badań wykazuje, że zwiększone użycie laptopów i tabletów powoduje większe zakłócenia snu. Jest niezwykle ważne, aby ciało miało wystarczająco dużo odpoczynku na następny dzień. Jednak nadmierne korzystanie z ekranu może zrujnować twój cykl snu, a w efekcie będziesz ciągle zmęczony.
 • Nauka:  Dzieci i młodzież, które spędzają dużo czasu oglądając telewizję lub korzystając z telefonów, najprawdopodobniej będą cierpieć na zaburzenia uwagi. Co więcej, cokolwiek wpływa na uwagę, najprawdopodobniej wpływa również na naukę. Dlatego może to być fatalne dla przyszłości twojego dziecka.
 • Emocje i osobowość:  Naukowcy odkryli, że dzieci, które grają w gry wideo przez więcej niż 2 godziny dziennie, będą cierpieć na wiele trudności psychologicznych. Gra w brutalne gry może powodować wzrost agresji i zmniejszać wrażliwość na inne kwestie. Ponadto, uzależnienie od gier może zmniejszać obszary mózgu odpowiedzialne za empatię, współczucie i kontrolę impulsów. Trudno jest oszacować, jak długo mózg potrzebuje, aby wrócić do normy po tym.
 • Waga i ogólne zdrowie:  Oglądanie telewizji przez dwie lub więcej godzin dziennie może naprawdę wpłynąć na twoją wagę, i dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Jest to szczególnie bardzo groźne w przypadku nastolatków. Badania przewidywały również wysokie poziomy cholesterolu i ciśnienia krwi u dzieci. Może to być śmiertelne dla twojego zdrowia, zwłaszcza gdy masz całe życie przed sobą.
 • Umiejętności społeczne:  Doświadczenia online i media społecznościowe mogą naprawdę pomóc ci nawiązać kontakt z ludźmi, sprzyjając komunikacji i kreatywności. Jednak nie jest to prawda, gdy cały czas patrzysz tylko na ekran. Nastolatki zazwyczaj używają swoich telefonów, aby unikać rozmów z innymi ludźmi. To faktycznie zniszczy ich umiejętności społeczne i sprawi, że nie będą wystarczająco pewni siebie, aby prowadzić indywidualną rozmowę. Dlatego czas spędzany na ekranie należy redukować jak najwięcej.

Jak stać się mądrym użytkownikiem ekranu?

 • Zrozumiałe jest, że laptopy i telefony są niezbędne, aby przetrwać dzień. Nawet do pracy w szkole wyższej, obecnie wymaga się patrzenia na ekran. Dlatego należy ograniczyć się do tego. Uczniowie muszą ograniczyć swój czas spędzany na ekranie na cele akademickie i wprowadzić ścisły limit na użycie rekreacyjne.
 • Nastolatki w dzisiejszych czasach zawsze są na bieżąco w mediach społecznościowych. Snapchat, Instagram, Twitter to ich ulubione aplikacje. Naprawdę istotne jest ograniczenie całego przewijania i pisania wiadomości do rozsądnej porcji. Musisz ustalić surowy limit czasu na korzystanie z tych aplikacji i trzymać się go. Jest to niezbędne dla twojego celu zmniejszenia czasu spędzonego przed ekranem.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, byłoby korzystne, aby wszyscy w domu mieli czas zamrożenia ekranu. Każdy musi odłożyć swoje telefony, laptopy i tablety. Dodatkowo możecie wszyscy zaangażować się w zabawną aktywność, aby poprawić więzi i zmniejszyć nudę. Kilkugodzinna przerwa od ekranów jest zdrowa dla wszystkich. Możesz także użyć Avosmart, aby ograniczyć czas spędzony przed ekranem.

Jakie są funkcje Avosmart?

Avosmart to wiodące narzędzie do kontroli rodzicielskiej, a oto, co można z nim zrobić.

 • Kontrola Dzięki Avosmart możesz filtrować strony internetowe i ustawiać limity czasowe na aplikacje do gier oraz wszystko, co przeszkadza w pracy Twoich dzieci. Możesz również ustawić limity czasowe na aplikacje na Androida, iOS i Windows.
 • Zarządzaj Możesz również zarządzać ustawieniami i uzyskać kompleksowe raporty dotyczące aktywności Twoich dzieci z dowolnego miejsca.

Dostępny jest również tryb bezpiecznego wyszukiwania dla platform takich jak Google i YouTube. Avosmart sprawdza zawartość strony i blokuje ją, jeśli strona nie jest odpowiednia dla dzieci.

Dodatkowo, rodzice mogą monitorować aktywności YouTube swoich dzieci. Można zablokować konkretny kanał lub wideo, jeśli uznają, że nie jest ono odpowiednie dla ich dzieci.