Zalecenia dotyczące czasu przed ekranem dla dzieci

Najzdrowsze zamienniki telefonu dla Twoich dzieci
Wraz ze stałym rozwojem technologii, wykorzystujemy różnorodne narzędzia multimedialne do nawiązywania kontaktów towarzyskich, edukacji, pracy, badań i rozrywki na co dzień. Chociaż korzystanie z mediów może być rozrywkowe, a nawet pouczające, dzieci mogą stać się zbyt zależne od ekranów.

Konsekwencje Zbyt Długiego Czasu Spędzonego Przy Ekranie

  • Otyłość
  • Niewłaściwe wzorce snu i deprywacja snu
  • Problemy z zachowaniem
  • Nauka zajmuje mniej czasu.
  • Opóźnienia w rozwoju językowym i społecznym
  • Przemoc
  • Deficyty uwagi
  • Udział w ryzykownych działaniach
  • Podejmowanie złych wyborów żywieniowych na podstawie reklam produktów o wysokiej zawartości cukru i kalorii
  • Rozwój ADD/ADHD (zaburzenie uwagi/zespół nadpobudliwości psychoruchowej), uzależnienia od ekranów i problemów ze snem
Pamiętaj, że niezorganizowana aktywność jest bardziej korzystna dla młodego dziecka rozwój mózgu niż media elektroniczne . Kiedy dzieci poniżej dwóch lat angażują się i bawią z rodzicami, rodzeństwem oraz innymi dziećmi i dorosłymi, są bardziej skłonne do nauki. Niektóre rodzaje czas przed ekranem , takie jak programowanie z muzyką, tańcem i opowiadaniem historii, mogą być korzystne dla dzieci już od dwóch lat. Możesz pomóc swojemu dziecku zrozumieć i zastosować to, co widzi, oglądając razem. Pasywny czas przed ekranem , z drugiej strony, nie powinien zastępować czytania, zabawy lub rozwiązywania problemów.

Tworzenie zasad dotyczących czasu przed ekranem. Rekomendacje dotyczące czasu przed ekranem dla dzieci

Dzieci poniżej 18 miesiąca życia powinny unikać korzystania z mediów , z wyjątkiem wideokonferencji, zgodnie z Amerykańską Akademią Pediatrii. Jeśli zamierzasz wprowadzić media cyfrowe dziecku w wieku od 18 do 24 miesięcy, upewnij się, że są one wysokiej jakości i nie pozwól mu oglądać ich samemu. Ogranicz czas przed ekranem dla dzieci dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat - jedna godzina dziennie wysokiej jakości programów. Rozwiązanie uniwersalne nie będzie działać tak dobrze, jak rozwija się Twoje dziecko. Musisz określić, ile mediów Twoje dziecko może widzieć na co dzień i co jest odpowiednie. Rozważ stosowanie tych samych zasad zarówno w fizycznym, jak i wirtualnym otoczeniu Twojego dziecka. Baw się z dzieckiem, ucz go współczucia, angażuj się i wiedz, kim są przyjaciele Twojego dziecka i co robią. Pamiętaj też, że jakość materiału, na który narażone jest Twoje dziecko, jest bardziej znacząca niż technologia używana lub ilość czasu spędzanego na niej.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas przed ekranem, wykonaj następujące czynności:

Pozwól swojemu dziecku oglądać lub grać w programy, gry i aplikacje przed zezwoleniem mu na ich oglądanie lub granie. Jeszcze lepiej, niech Twoje dziecko ogląda, gra lub korzysta z nich. Zamiast jedynie naciskać i przesuwać palcem lub wpatrywać się w komputer, szukaj interaktywnych działań, które mogą zainteresować Twoje dziecko. Blokuj lub filtruj materiały internetowe za pomocą kontroli rodzicielskiej . Upewnij się, że Twoje dziecko jest w pobliżu podczas czas przed ekranem żebyś mógł/mogła obserwować, co robi. Regularnie pytaj dziecko o programy, gry i aplikacje, z których korzystało w ciągu dnia. Gdy oglądasz telewizję z dzieckiem, rozmawiaj o tym, co oglądacie i ucz je o reklamach i marketingu. Unikaj również szybkich programów, które są trudne do zrozumienia dla małych dzieci, materiałów pełnych przemocy oraz aplikacji z dużą ilością rozpraszających informacji. Usuń reklamy z aplikacji, ponieważ małe dzieci nie potrafią odróżnić reklam od prawdziwych informacji.

Ustalenie granic ze starszymi dziećmi

Ustal jasne zasady i akceptowalne ograniczenia dotyczące korzystania z mediów cyfrowych przez Twoje dziecko. Rozważ następujące sugestie:
  • Zachęcaj do niestrukturalnego, bezprzewodowego czasu zabawy
  • Ustal i egzekwuj czas przed ekranem ograniczenia i godziny policyjne na co dzień lub co tydzień, takie jak brak używania urządzeń lub ekranów na godzinę przed snem.
  • Trzymaj ekrany poza pokojem dziecka w nocy i rozważ poproszenie go o ładowanie gadżetów poza jego pokojem.
  • Ustanów strefy lub okresy wolne od technologii, takie jak podczas posiłków lub raz w tygodniu.
Twoje dziecko będzie narażone na treści, których nie zatwierdziłeś, oraz na urządzenia bez filtrów internetowych w pewnym momencie. Omów ze swoim dzieckiem sytuacje, które mogą się pojawić, oraz zachowanie, jakiego od niego oczekujesz. Zachęcaj swoje dziecko do krytycznego myślenia o tym, co widzi na swoich urządzeniach. Poproś swoje dziecko, aby zastanowiło się, czy wszystko, co czyta w internecie, jest prawdą. Czy Twoje dziecko wie, jak ocenić, czy strona internetowa jest wiarygodna? Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, że media są tworzone przez ludzi, którzy mają opinie. Wyjaśnij, w jaki sposób różne formy technologii zbierają dane, aby oferować ludziom reklamy lub zarabiać pieniądze.

Nauczanie dobrego zachowania jest niezbędne

Media społecznościowe i kontakty online stały się ważnym elementem życia nastolatków. Eksperci mówią, że to w porządku, aby twój nastolatek wchodził w interakcje z tymi sferami, o ile nauczy się właściwego zachowania. Sexting, cyberprzemoc i ujawnianie informacji osobistych w internecie to przykłady tego, co jest dozwolone, a co nie. Naucz swoje dziecko, aby nie przekazywało ani nie udostępniało w internecie niczego, czego nie chciałoby, aby cały świat widział na zawsze. Monitoruj zachowanie swojego dziecka w internecie i mediach społecznościowych, bez względu na to, jak bystry lub dojrzały wydaje się Twój syn lub córka. Jeśli chodzi o media, Twoje dziecko na pewno popełni błędy. Porozmawiaj z nim o nich i pomóż mu wyciągnąć z nich wnioski. Daj również dobry przykład. Pamiętaj, że Twoje dziecko szuka u Ciebie wskazówek dotyczących tego, kiedy i jak używać urządzeń. W miarę jak Twoje dziecko rośnie, prawdopodobnie będziesz musiał nadal towarzyszyć mu, zarządzać nim i monitorować jego użycie urządzeń i mediów. Możesz jednak zapewnić bezpieczne doświadczenie, ustalając zasady rodzinne i dostosowując je w miarę jak Twoje dziecko się rozwija. Pamiętaj, dzięki Avosmart narzędziom rodzicielskiej kontroli , możesz ustawiać limity czasowe dla aplikacji i stron internetowych .