Negatywne skutki zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranem u dzieci

Negatywny wpływ zbyt długiego czasu spędzanego przed ekranem na dzieci

To prawda, że elektronika stała się kluczową częścią życia każdego człowieka. Jednak wszyscy zastanawiamy się nad negatywnym wpływem długiego czasu spędzonego przed ekranem na nasze dzieci i nas samych. Wiele dowodów również wskazuje na szkodliwe skutki czasu spędzanego przed ekranem. Proste rozwiązanie to ograniczenie tego czasu. Warto również zapoznać się ze szkodliwymi skutkami długiego czasu przed ekranem oraz innymi wskazówkami, które pomogą ograniczyć używanie telefonu. Oto przegląd negatywnego wpływu zbyt długiego czasu przed ekranem na dzieci.

Negatywny wpływ czasu przed ekranem na zdrowie dzieci

Niezależnie od tego, czy twoja rodzina wpatruje się w smartfony, czy telewizor działa w tle, długi czas przed ekranem zawsze jest szkodliwy. Oto kilka sposobów, w jaki wpływa on na życie twoich dzieci.

  1. Zbyt długi czas spędzany przed ekranem oznacza również wysoce pasywny i siedzący tryb życia. Jeśli Twoje dzieci siedzą długo i grają w gry wideo, oglądają telewizję lub sprawdzają telefony, może to zwiększać ryzyko otyłości. Wpływa to również na zdrowie sercowo-naczyniowe i może zwiększać ryzyko cukrzycy oraz innych chorób.
  2. Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne zakłóca cykl snu mózgu. Może to uniemożliwić Twojemu dziecku uzyskanie dobrego snu. Dlatego dzieci powinny trzymać telefony z dala od swoich sypialni i przestać z nich korzystać co najmniej na godzinę przed pójściem spać. Poprawi to jakość ich snu.
  3. Długi czas spędzany przed ekranem prowadzi również do złej postawy, co może powodować przewlekłe problemy z karkiem, ramionami i plecami. Dlatego dzieci powinny robić przerwy od siedzenia, chodzić i się rozciągać. Zawsze należy upewnić się, że ich krzesło zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców, a urządzenie powinno znajdować się na poziomie oczu.
  4. Ponadto, zbyt długi czas spędzany przed ekranem może negatywnie wpłynąć na zdrowie emocjonalne Twojego dziecka. Według ekspertów, wysoki czas spędzany przed ekranem i depresja są powiązane ze wzrostem skłonności samobójczych. Zmniejsza się również ogólna zdolność osoby do czytania emocji.

Co więcej, dzieci, które mają czas spędzany przed ekranem ponad dwie godziny dziennie, zdobyły stosunkowo niższe wyniki w testach językowych i innych testach myślenia. A te, które mają czas spędzany przed ekranem ponad siedem godzin, doświadczyły ścieńczenia kory mózgowej. Ten obszar jest związany z rozumowaniem i myśleniem krytycznym.

  Negatywne skutki zbyt długiego czasu ekranowego u dzieci

Wskazówki dotyczące ograniczania czasu ekranowego

Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem do kilku godzin może nie wydawać się łatwe, ale użycie tych wskazówek może zawsze pomóc zredukować czas Twojego dziecka spędzany przed ekranem.

  1. Wielu rodziców jest wzorami do naśladowania dla swoich dzieci. Będą więc zachowywać się zgodnie zarówno z dobrymi, jak i złymi rzeczami, które robisz. Dlatego zawsze pamiętaj, że dajesz przykład swoim dzieciom, kiedykolwiek oglądasz cały czas seriale. Włączony telewizor w tle lub ciągłe przeglądanie telefonu nie pomoże Twoim dzieciom. Najlepiej jest ograniczyć swój czas przed ekranem i dać im to zobaczyć. W ten sposób dasz dobry przykład.
  2. Jako rodzina powinniście wybrać czas, w którym nikt nie będzie używał telefonów ani innych urządzeń elektronicznych. Możecie wtedy spędzić ten czas na wartościowej rodzinnej integracji. Te działania pozwolą wszystkim dobrze się poznać.
  3. Możesz zawsze używać narzędzi kontroli rodzicielskiej, aby ograniczyć czas przed ekranem swoich dzieci, a nawet blokować i filtrować niechciane treści. Narzędzia kontroli rodzicielskiej takie jak Avosmart pomogą Ci ustawić dzienny limit czasu spędzanego przed ekranem, a po jego przekroczeniu, Twoje dzieci zostaną wylogowane z danej aplikacji.
  4. Najlepiej będzie, jeśli rozważysz również stworzenie zasad typu urządzenia elektroniczne nie powinny być dozwolone w sypialni, nie tylko telefony, ale także inne urządzenia elektroniczne.

Idealny czas przed ekranem

Wiele osób zastanawia się, jaki jest idealny czas przed ekranem. Chociaż brzmi to jak stosunkowo proste pytanie, zależy to od tego, na jaki ekran patrzysz i dlaczego. Według AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii), należy unikać ekranów dla dzieci w wieku od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. Dzieci powyżej dwóch lat powinny spędzać przed ekranem tylko około 1-2 godziny każdego dnia. Również dorośli powinni starać się ograniczyć całkowity czas przed ekranem po godzinach pracy.