Videohry pro batolata - dobré nebo špatné?

Videohry pro batolata - dobré nebo špatné?

Děti jsou velkými fanoušky videoher . Ve skutečnosti je to tak milují, že je rodiče musí napomenout, aby dělali něco jiného, než aby opustili videohry, jakmile se do nich začlení. Rodiče mají zde pravdu, protože cokoli v nadměrném množství není dobré, a v tomto případě jde o videohry.

Ačkoli je pravda, že některé hry zlepšují schopnost zpracovávat informace, zlepšují koordinaci mezi očima a rukama a také zlepšují řešení problémů. Přesto to nezmění skutečnost, že cokoli přes míru je škodlivé a děti by mohly skončit závislé na videohrách. Takže vzniká otázka, je to dobré nebo špatné pro batolata?

Jaké jsou výhody hraní videoher pro děti?

Videohry

Rozhodování a řešení problémů

Mnoho her zahrnuje hádanky, hlavolamy a další problematické situace, kde hráči musí řešit věci, aby dosáhli další fáze nebo úrovně. Hry jako Cut the Rope a Angry Birds vyžadují, aby děti používaly své logické dovednosti pro postup v nich. Musí plánovat, hledat a vyzkoušet různé přístupy k řešení obtíží a řešení hádanek. Tak či onak, tyto hry tvoří vynikající trénink pro mozek!

Někteří vědci dokonce věří, že lidé mohou pomocí videoher rozvíjet u dětí rychlejší rozhodovací dovednosti. Podle mnoha studií byly děti, které hrají videohry, více aktivní a citlivé na své prostředí. Mohou také dělat správná rozhodnutí rychleji než děti, které nehrají hry.

Motorické dovednosti, koordinace ruka-oko, prostorové dovednosti

Některé hry vyžadují, aby hráči sledovali pozici určité postavy. Zahrnuje to věci jako kam postava jde a jaká je její rychlost. Hráči také musí sledovat ostatní aktivity probíhající ve hře. Musí brát v úvahu všechny tyto prvky a koordinovat to, co mozek interpretuje s jejich pohyby rukou. Hráči potřebují mít vynikající koordinaci ruka-oči, aby dokázali tyto věci provést. Také musí využívat svých vizuálních a prostorových schopností.

Podle výzkumu děti, které hrají videohry, mají lepší vizuální a prostorové pozornostní dovednosti než ty, které je nehrají. Také jsou úspěšnější v vizuálním zpracování obrázků než ti, kteří videohry nehrají.

Podle metaanalýzy mohou děti získat prostorové dovednosti za velmi krátký čas hraním videoher. Výsledky jsou velmi srovnatelné s formálním výcvikem, který pomáhá v optimalizaci těchto dovedností. Tyto efekty jsou velmi silné. Ve skutečnosti se dokonce piloti a chirurgové učí pomocí videoher zlepšit své motorické a prostorové dovednosti.

Multitasking

Schopnost rychle a efektivně přepínat mezi dvěma nebo více věcmi je základní dovedností, kterou by se měl každý naučit. Videohry zlepšují schopnost dětí zvládat a chápat různé cíle. Podle mnoha výzkumů děti, které hrají videohry, výkonější lépe než ostatní, když musí splnit více úkolů.

Schopnosti multitaskingu lze vidět ve strategických hrách, kde děti musí pečovat o mnoho jednotek a setkat se s různými překvapeními. Nutí je to být flexibilní a také měnit své taktiky podle toho.

Co je na negativu videoherní straně pro děti?

Agrese

Agrese je hlavní obavou rodičů, jejichž děti hrají videohry. Videohry mohou podporovat agresi, snižovat prosociální chování a zvyšovat impulzivní chování, a také negativně ovlivňují náladu dítěte. Mnoho výzkumů také ukázalo, že hraní videoher, kde děti musí zabíjet postavy ve hře (jako je série Grand Theft Auto), zvyšuje agresi. Také snižuje jejich empatii.

Někteří lidé by argumentovali tím, že videohry nezpůsobují agresi. Místo toho ti, kdo hrají tyto hry, již mají agresivní sklony. Každopádně, pokud jste rodič a máte obavy o svého dítě, které hraje videohry a projevuje agresivní chování, snížení jejich hraní je bezpečnou možností. Pokud děti nejsou ochotné s vámi o tom mluvit, bude nejlepší se obrátit na rodiče čelícímu podobnému problému.

Závislost

Je docela pravda, že videohry jsou návykové a mohou také vést k behaviorální závislosti. Projevuje se stálým a nutkavým používáním počítačů a videoher. Tyto věci mohou v podstatě narušovat každodenní život dítěte. Světová zdravotnická organizace také uznala "vzorec stálého nebo opakujícího se herního chování" jako poruchu. Následující věci projevují tuto poruchu.

  1. Narušení v kontrole hraní, včetně frekvence, intenzity, délky a kontextu
  2. Upřednostňování hraní před jinými zájmy a aktivitami v životě
  3. Pokračování a zvyšování času stráveného hraním her i přes to, že prošli jeho negativními důsledky

Závěr

Na otázku, “Jsou videohry pro děti prospěšné nebo škodlivé?” neexistuje černobílá odpověď. Záleží na hře, kterou děti hrají, a na jejich závislosti na ní. Co si musíte pamatovat je, že posedlá a kompulzivní hra videoher je špatná. Pokud však věci vymknou kontrole, je nejlepší mít záložní plán.

Avosmart je nástroj rodičovské kontroly, který vám pomůže chránit vaše děti před nebezpečími, které se na Internetu skrývají. Také, můžete kontrolovat dobu, kdy hrají hry s pomocí Avosmartu. Dává vám svobodu blokovat webové stránky, které mohou potenciálně obsahovat škodlivý obsah. Můžete stanovit limit pro hry a aplikace a když děti překročí limit, aplikace se zablokuje.