Kolik času stráveného u obrazovky je zdravé pro děti?

Význam digitálního zdraví a wellness
Rodiče a děti v mnoha domovech jsou v konfliktu ohledně elektronických zařízení, doby strávené u obrazovky a přístupu k digitálním médiím. Rodiče se nacházejí v těžké pozici, protože na jedné straně musí omezovat dobu, kterou jejich děti stráví užíváním technologií, a také je chránit před dospělým obsahem. Na druhé straně se pravděpodobně budou chtít podílet na učení svých dospívajících nebo předpubertálních dětí, jak to dělat sami. Existuje několik jasných signálů, že vaše dítě je připraveno používat svůj vlastní telefon, tablet nebo jiné zařízení bez tolika (nebo žádných) rodičovských zámků nebo limitů. Podíváme se, proč jsou rodičovská omezení technologií důležitá, jak stanovit digitální pravidla, která děti budou dodržovat (a možná se jim budou líbit), a kdy budou děti schopny kontrolovat své vlastní užívání technologií. Proč je důležitý rodičovský dohled? Nadměrný čas strávený u obrazovky může být problematické z řady důvodů. Zaprvé, trávení spousty času technologiemi v zásadě snižuje množství času dostupné pro další aktivity. Když je tak velká část dne strávena před obrazovkou, výzkum ukazuje, jak těžké může být pro mladé lidi najít čas na jiné aktivity jako sport, řemesla, čtení, domácí úkoly, socializaci nebo rodinný čas. Rovněž se prokázalo, že zvýšené používání obrazovek má negativní dopady na fyzické i duševní zdraví , jako je obezita, špatný spánek, poruchy chování a snížená fyzická aktivita, podle výzkumu. Také existuje jasná souvislost mezi vysokou mírou používání technologií a duševními zdravotními poruchami včetně deprese, podle studií. Vytváření rozumných návyků v používání technologií se stalo téměř univerzální obtíží, zejména protože čas strávený u obrazovky Za poslední dvě desetiletí se významně zvýšil. Rodičovská kontrola je obecně akceptována, ačkoli neochotně, mladými dětmi; téměř vždy potřebují pomoc dospělého k používání aplikací a webových stránek. Nicméně mnoho dospívajících a dětí si myslí, že jsou dostatečně dospělí, aby regulovali vlastní používání obrazovky, přestože tomu tak není. Tento konflikt se může komplikovat, protože v určitém okamžiku budou rodiče chtít, aby byly jejich děti schopné sama dělat tato rozhodnutí, podle terapeuta a odborníka na vývoj dětí se sídlem v New Yorku. To se liší od dítěte k dítěti a od rodiny k rodině, což mnoho rodičů nejistě, zda a jak začít učit své děti, jak regulovat vlastní digitální použití. Tip. Pamatujte na to V aplikaci Avosmart můžete nastavit časový limit a plán pro aplikace, hry a webové stránky. Zkontrolujte .

Co je rodičovská kontrola a jak funguje?

Rodičovská kontrola je software které umožňují rodičům stanovit hranice pro používání svých dětí s gadgety, aplikacemi, médii a dalšími zdroji. Rodičovská kontrola může omezit, kolik času dítě stráví na zařízení, stejně jako jaký druh materiálu mohou spotřebovávat, když jsou na něm. Rodičovská kontrola může být implementováno různými způsoby. Většina zařízení má ve svých nastaveních možnost rodičovské kontroly, která rodičům umožňuje zakázat určité typy informací (včetně potenciálně nevhodných webových stránek) nebo nastavit časové limity na zařízení nebo aplikace na něm nainstalované. Existuje také řada aplikací pro rodičovskou kontrolu nebo dalších řešení, které mohou rodiče používat k omezení nebo sledování přístupu svých dětí k zařízením nebo aplikacím. Mnoho telefonů například umožňuje nastavit časová omezení, jak dlouho můžete používat konkrétní aplikace nebo posílat textové zprávy. Jiné formy rodičovské kontroly jsou méně technologické. Někteří rodiče vypnou doma Wi-Fi nebo prostě zařízení odeberou svým dětem, když vyprší čas. Po skončení doby strávené u obrazovky se někteří rodiče rozhodnou prozkoumat historii vyhledávání svých dětí, pravidelně kontrolovat jejich textové zprávy nebo se svými dětmi sedí, když používají zařízení, aby sledovali, co dělají online. Je důležité zhodnotit výhody a nevýhody implementace rodičovských omezení. Při vymýšlení strategie pro stanovení limitů doby strávené u obrazovky zvažte okolnosti a cíle vaší rodiny, stejně jako konkrétní potřeby a vývoj vašeho dítěte.

Jak stanovit vhodné hranice

Řízení technologického využití dětí se v podstatě redukuje na tři základní otázky: kolik času na svých zařízeních každý den mohou trávit, jaký materiál jim je povoleno konzumovat, když jsou na svých zařízeních, a kdo má kontrolu nad jejich gadgety, když je nepoužívají. Tyto úsudky by měly být založeny na vašich vlastních přesvědčeních, stejně jako na jedinečných okolnostech vaší rodiny. Zohledněte vývojové požadavky, osobnost a temperament vašeho dítěte, stejně jako praktické záležitosti, jako je život dětí ve dvou domácnostech nebo potřeba komunikovat s vámi, když nejste spolu.

Doporučení pro dobu strávenou u obrazovky. Zdravý čas strávený u obrazovky pro děti

Než začnete přemýšlet o tom, jak (a kdy) pomoci svému dítěti řídit jeho vlastní používání technologie, zvažte, kolik času chcete, aby strávili se svými zařízeními. Opět, přiměřené limity se mohou lišit v závislosti na rodině a dítěti, ale odborníci doporučují výrazně méně času stráveného u obrazovky než většina dětí. Americká akademie pediatrů (AAP) doporučuje, aby děti do 18 až 24 měsíců vůbec nepoužívaly obrazovky, s výjimkou videohovorů s blízkými. Děti ve věku 2 let a starší by neměly sledovat více než hodinu vysoce kvalitní televize denně. Vzhledem k tomu, že starší děti používají technologii ve škole, Americká akademie pediatrů doporučuje rodičům, aby se ujistili, že jejich školou povinné děti dostávají alespoň jednu hodinu tělesné aktivity a přestávky od obrazovky každý den. To je těžký úkol, který ne každá rodina může splnit. Mnoho batolat a žáků základní školy každý den využívá obrazovky dvě až tři hodiny. 6 Studie ukazují, že běžné denní používání mezi žáky středních a vysokých škol se zvyšuje, zatímco rodičovský dohled klesá. 7 Dospívající tráví více než devět hodin denně sledováním nebo používáním obrazovek, zatímco děti ve věku 8 až 12 let tráví průměrně čtyři až šest hodin denně sledováním nebo používáním obrazovek. Tato tendence je zesílena dramatickým nárůstem spotřeby médií, kterého většina mladých lidí zažila během vypuknutí koronaviru. Mnoho rodin mohlo vytvořit návyk používání technologie v důsledku jejich většího přístupu k ní. 9

Omezení doby strávené u obrazovky

Ovládání používání technologií dětmi vyžaduje spoustu cvičení. Děti by neměly být se svými elektronickými zařízeními ponechány samotné, dokud nepřirostou do nízkého dospívání, a i při tom by měly být kontrolovány. Avšak je silně doporučováno, aby rodiče udržovali své děti jak sociálně, tak fyzicky aktivní, stejně jako nadále rozvíjeli komunikční dovednosti, důvěru a otevřenost, aby děti nespoléhaly pouze na své elektroické zařízení pro sociální interakce. Americká akademie pediatrů (AAP) doporučuje, aby každá rodina vyvinula individualizovanou strategii využití médií, která zohledňuje potřeby a okolnosti jejich dětí. Cílem je vymyslet strategii, která způsobí, že využívání médií bude pro rodinu užitečné takovým způsobem, který nebude narušovat jiné životní aktivity, jako je spánek, jídlo, fyzické cvičení, učení, volný čas a sociální aktivity, stejně jako kvalitní rodinný čas. Zahrnutí svých dětí do plánovacího procesu může být prospěšné. Rodiče musí vytvořit jasné komunikační linky se svými dětmi. Jakmile děti dospívají, rodiče mohou svým dětem postupně pomáhat naučit se samy mírnit a omezovat své využívání elektroniky tím, že je naučí řídit svůj čas a rozdělit ho moudře mezi všechny jejich aktivity a povinnosti.

Omezení přístupu k obsahu

Vzhledem k tomu, že násilné, nenávistné nebo nevhodné informace jsou volně dostupné, věnuje se velká péče zajištění toho, aby děti sledovaly a používaly pouze vhodný digitální materiál. Mladší děti (ve věku základní školy a mladší) potřebují zjevně nejvíce dozoru, zatímco míra rodičovské kontroly potřebná pro dospívající je méně zřejmá. Obecně platí, že čím starší dítě je, tím pravděpodobněji mu bude dovoleno samo regulovat svůj čas strávený u obrazovky a obsah. Dokonce i starší dospívající mohou mít potíže udržet své digitální využití pod kontrolou. Mladiství ve věku 13 let a starší mají větší kontrolu nad druhy informací, které konzumují. Přesto si všimněte, na co se dívají. Zasáhněte, aby se nevystavovali ničemu, co považujete za nevhodné nebo nebezpečné.

Zařízení pod fyzickou kontrolou

Fyzický přístup k zařízením je také třeba zvážit. Skryté před očima, zapomenuté před myslí a mnoho mladých lidí má potíže odolat nutkání použít zařízení, které je přímo před nimi. Rodiny mohou mít celou řadu různých pravidel týkajících se toho, jak využívají technologie. Někteří rodiče dovolují svým dětem neustále mít u sebe mobilní telefony, tablety, notebooky, herní zařízení, televize a jiné elektronické přístroje. V některých domácnostech se zařízení odebírají v určitou dobu dne nebo za určitých podmínek. Většina odborníků se domnívá, že je pro děti kritické, aby v noci a během doby, kdy by měly spát, přestaly mít fyzickou kontrolu nad svými přístroji. Americká akademie pediatrie doporučuje, aby děti neměly v ložnici, když mají spát, žádná elektronická zařízení. V ložnicích nejsou povoleny televize, herní systémy, notebooky nebo telefony. Jak můžete svému dítěti pomoci s seberegulací? Existuje řada přístupů, jak mohou mladí lidé naučit se regulovat svou vlastní dobu strávenou u obrazovky a přístup k obsahu. Společně stanovujte pravidla. Aby jste podpořili zapojení vašeho dospívajícího dítěte, jednou úspěšnou technikou je vytváření pokynů pro používání médií společně. Dále, vytvořte seznam důsledků za porušení pokynů pro dobu strávenou u obrazovky. Zapojení vašeho dítěte do vytváření technologických standardů vaší rodiny může pomoci jim pochopit, proč byla pravidla vytvořena a zajistit, že jsou si vědomi vašich očekávání. Rodiče by měli pracovat na vytváření silného základu komunikačních dovedností, podpory a důvěry mezi sebou a svými dětmi po celé dětství, takže když jsou připraveni být sami, mohou to využít jako základ pro stát se produktivními, zodpovědnými a dobře regulovanými dospělými. Důsledky musí být dodrženy. Následky za nedodržování omezení používání technologií jsou pro vaše dítě také nezbytné k dodržování pravidel. Pokud vědí, že jim dovolíte uniknout s používáním jejich zařízení déle než bylo dohodnuto (nebo provádět online aktivity, které nejsou povoleny), budou méně pravděpodobné, že pravidla dodrží. Stejně tak, pokud chcete povzbudit vaše dítě k ovládání svého vlastního chování, musí rozumět, že jste vážně myslíte prosazování pravidel, pokud je poruší.

Kolik času u obrazovky je zdravé pro děti?

Vyčleňte pravidelně čas na používání obrazovky Dovolte svému dítěti používat jejich elektronické zařízení po určitou dobu. Pokud vědí, že budou mít každý den velký kus času, mohou být lépe schopni omezit jejich užívání v jiných časech. Umožněte až 3 hodiny hraní videoher každý den (pokud je to proveditelné), přičemž hry se nesmí hrát déle než 45 minut v kuse. Po 45 minutách by mělo dítě dělat něco aktivního, co nezahrnuje technologii po dobu 30 až 45 minut. Umožnění dětem časté přestávky může pomoci dětem vyvinout schopnost odstoupit od počítače - a zajistit, že dělají něco jiného než surfování na webu. Negativní dopady příliš mnoho času stráveného u obrazovky na děti

Sebekontrola jako model

Rodiče by měli také dávat svým dětem dobrý příklad, pokud jde o používání telefonu a technologií. Pokud nechcete, aby vaše dítě neustále psalo zprávy nebo prohlíželo internet, neměli byste to dělat ani vy. Pozor na používání telefonů během jídla nebo účasti na společenských akcích, to je rovněž odsuzováno. Odměňujte ty, kdo své obrazovky využívají pozitivním způsobem. Chválte své dítě, když se mu dobře daří omezovat používání osobního zařízení. Podporujte je ještě více slíbením odměny, jako je rodinný výlet nebo zvýšená technologická práva, pokud omezí svůj čas strávený na obrazovce a další internetové aktivity. Diskurz o důležitosti limitů Je důležité pravidelně s mladými lidmi diskutovat o používání počítačů. Vysvětlete, že i když je to zábavné a z internetu se můžete toho hodně naučit, příliš mnoho času stráveného u obrazovky je škodlivé jak pro děti, tak pro dospělé. Můžete citovat studie, které naznačují, že mladí lidé, kteří tráví příliš mnoho času u obrazovek, mají větší behaviorální a emoční problémy a věnují se méně fyzickému cvičení. Když máte podezření na nezdravé online chování Pokud zjistíte (nebo předpokládáte) varovné signály, že by vaše dítě mohlo těžit z rodičovských omezení po delší dobu, možná budete muset omezit svobody týkající se používání technologií. Patří sem následující: • Myslíte, že vás vaše dítě odtrhává nebo hledá na internetu negativní vzory. • Pozorovali jste změnu v chování, slovní zásobě nebo tónu vašeho dítěte. • Vaše dítě má problémy oddělit se od svých technologických zařízení. • Vaše dítě porušuje vaše pravidla týkající se digitálního používání. • Vaše dítě upřednostňuje čas u obrazovky před většinou ostatních aktivit, jako je fyzické cvičení, socializace nebo trávení času se svou rodinou. • Vaše dítě se snaží získat další čas u obrazovky (nebo sleduje sporný obsah) Rodiče by měli být obezřetní při jakýchkoli drastických změnách v chování svých dětí, prozkoumat informace, které se snaží zjistit více o tom, mluvit s nimi o tom, oddělit fakta od fikce, popsat rozdíl mezi ovlivňováním a inspirací a případně zpřísnit jejich omezení. Pro boj s pokušením příliš mnoho času stráveného u obrazovky doporučujeme vytvořit rodinnou strukturu se stabilními rutinami, zdravým životním stylem, sdílenými aktivitami a dostatečnou kontrolou. Rodiče mohou v případě potřeby využívat digitální rodičovské řídící technologie, jako jsou časovače, které automaticky vypínají zařízení dětí v určenou dobu dne nebo noci.