Jako dospělí můžeme vnímat sociální média jako příjemný způsob, jak zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou, mnohými z nichž bychom jinak mohli ztratit ze zřetele. Pro dospívající a děti je však sociální média mnohem víc: profilové stránky a denní aktualizace se mohou stát místem, kde jsou oslavováni nebo trapeni, což děti nechává na milost a nemilost svým online přátelům a nepřátelům. Lajky, komentáře a sdílení příspěvků se stávají formou měny, kterou mladí lidé používají k určení své hodnoty.
Pokud by všichni kamarádi vašeho dospívajícího byli v poslání povzbuzovat se navzájem, sdílet úspěchy a vytvářet příležitosti, mohlo by to být dobré. Bohužel, to není vždy pravda.
Váš dospívající může dojít k stejnému závěru. Uživatelé (včetně dospělých) mají ve zvyku sdílet vrcholy svého života na
sociálních médiích platformách jako je Instagram, Snapchat a Facebook. Pokud by mimozemšťané z jiné galaxie studovali lidstvo přes
sociálních médiích , z nichž by usoudili, že všichni jsou úžasní a život je ideální: novorozenci se pořád usmívají a nikdy nebouzí své rodiče, párty a koncerty jsou na denním pořádku a všichni cvičí a jedí zeleninu.
V závislosti na věku a zralosti vašeho dítěte, může mu být těžké pochopit, že to, co vidí na svých novinkách, neodráží skutečný život. Lidé nahrají jen fotografie, které je dělají lepšími, i když to znamená upravit obrázky, aby se zdáli menší nebo svalnatější, s hladší pletí a bělejšími zuby.
Je snadné, aby se vaše dospívající dívka cítila, že nedosahuje úrovně, když je bombardována takovými fotografiemi (od lidí, které zná, což je ještě horší). Možná si myslí, že je méně atraktivní nebo dovedná, nebo že nemá stejné oblečení, hračky nebo zařízení jako všichni ostatní. Teenageři se denně vystavují tomuto "ideálnímu světu" asi devět hodin.
Kyberšikana
Sebeúcta dospívajících je již narušena neustálým srovnáváním sebe sama s fotografiemi jiných lidí, které považují za krásnější nebo geniálnější, ale jde to ještě dál. Kyberšikana je běžným jevem na
sociálních médiích , a přichází v různých podobách:
• Ignorování něčího příspěvku, fotografie nebo stavu a odmítnutí ho zalajkovat nebo okomentovat.
• Ponižující poznámky o vzhledu, zájmech, životním stylu, rase, náboženství nebo jiných vlastnostech někoho.
• Přímé zprávy, které jsou zlomyslné.
• Šíření nepravdivých informací nebo pomluv o někom.
• Sdílení soukromých nebo trapných fotografií nebo videí někoho.
• Příspěvky nebo vyžádání informací o někom vytvořením falešného profilu nebo předstíráním, že jsi někdo jiný.
• Vyhrůžky ublížení na zdraví jiné osoby.
• Povzbuzování někoho, aby si vzal vlastní život.
Určité hry, soutěže a
sociálních médiích Trendy, které by potenciálně mohly poškodit sebevědomí vašeho dospívajícího, jsou příkladem. "Jsem hezká nebo ošklivá?" je dobrým příkladem. Před několika lety přitáhla tato videa na YouTube spoustu mediální pozornosti a dospívající je stále nahrávají.
Kyberšikana může být pro dítě nebo dospívajícího zvlášť škodlivá, protože to, co je publikováno online, je trvalé. Šikana je dlouhodobě spojována s nízkým sebevědomím, které zase může vést k poruchám chování, zdravotním problémům, špatnému akademickému výkonu a dokonce i trestné činnosti.
Americká akademie pediatrie, Institut pro vývoj dítěte a Ministerstvo zdravotnictví Spojených států poskytují několik návrhů na posílení sebevědomí vašeho dítěte:
- Rozvíjení vysokého sebevědomí u vašeho dospívajícího
- Podporujte jejich vášně a pomáhejte jim rozvíjet dovednosti: Být dobrý v čemkoli, bez ohledu na to, co to je, zvyšuje sebevědomí.
- Dovolte svému dospívajícímu věnovat se svým vášním ve sportu, umění, hudbě, truhlářství, vozech, bojových uměních, tanci nebo čemkoli jiném, co mají rádi (i když se to může měnit každý měsíc). Jsou méně pravděpodobné, že budou ovlivněni někým, kdo říká: "Na nic nejsi dobrý," protože si uvědomí, že je to nepravda.
Chvála dítěte za jeho dobré výsledky: Buďte upřímní, ale nebojte se informovat svého dospívajícího, když ho či ji vidíte odvádět dobrou práci. Všímejte si jejich silných rozhodovacích dovedností a povzbuzujte je, aby důvěřovali svému vlastnímu úsudku, namísto toho, aby neustále hledali druhý názor od kamaráda. Když dosáhnou cíle, radujte se s nimi.
Kritizujte konstruktivně: Nikdy nevíte, kolik kritiky na internetu vaše dítě podstupuje, takže buďte opatrní, jak jej kritizujete. Vyhněte se zesměšňování nebo trapení vašeho dítěte tím, že budete konstruktivní. Vyberte si své bitvy: pokud má na sobě stejné tričko třetí den v řadě, možná to nemá význam.
Pozitivní sebepovídač a důvěra jako vzor: Mluvte se sebou tak, jak chcete, aby vaše děti mluvily samy se sebou. Nedovolte nikomu, aby vás viděl, jak se vysmíváte svému tělu, "trestáte" se tím, že uběhnete více kilometrů, protože jste snědli kousek dortu, porovnáváte se s ostatními nebo se nadáváte za to, že jste nesplnili cíl nebo nedokončili úkol. Když je to vhodné, postavte se za sebe a jděte si za tím, co chcete ve svém vlastním životě.
Diskutujte o tom, co vidí na internetu: Připomeňte jim, že nikdo na sociálních sítích nepíše o všedních aspektech svého života. Povzbuzujte děti, aby se na vás obrátily, pokud je něco, co vidí na internetu, rozrušuje nebo děsí. Představte dětem dobré vzory na sociálních sítích, jako jsou lidé, které znáte a celebrity, které dobrovolničí a prosazují rovnost, sebedůvěru a soucit.
Stanovte pravidla pro internet: S pomocí spolehlivých rodičovských kontrol na jejich mobilním zařízení můžete omezit přístup dospívajícího na internet a zakázat určité stránky a aplikace. Jedním jednoduchým krokem můžete pomoci svému dítěti strávit více času v "reálném světě".
Rodiče, více než kdokoli jiný, mohou zvýšit sebevědomí svého dítěte. Vlastně to není zvlášť těžké dosáhnout. Ve skutečnosti to většina rodičů dělá, aniž by si uvědomovali, že jejich slova a činy mají významný vliv na sebevědomí jejich dítěte nebo dospívajícího. Doufejme, že to bude dostatečné, aby vyvážilo negativní dopady sociálních médií na sebevědomí vašeho dítěte.